Ostrowieccy policjanci ostrzegają przed cyberprzestępcami

Jedna z wielu metod opracowanych przez przestępców internetowych polega na wyłudzaniu pieniędzy za pomocą tzw. oszustwa na BLIK. Cyberprzestępcy działają w ten sposób, że włamują się na konto ofiary na portalu społecznościowym, a następnie z tego konta wysyłają wiadomości do znajomych tej osoby z prośbą o pożyczenie pieniędzy i wysłanie kodu BLIK. Wczoraj do ostrowieckiej komendy zgłosił się 19-letni ostrowczanin, który padł ofiarą tego oszustwa.

Do ostrowieckiej komendy zgłosił się 19-letni mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego, który padł ofiarą oszustów. Jak wynikało z relacji zgłaszającego kilka  godzin wcześniej za pomocą komunikatora społecznościowego skontaktowała się z nim osoba podającą się za jego siostrę. Z treści wiadomości wynikało, że kobieta potrzebowała pomocy finansowej i poprosił go o wygenerowanie kodu BLIK na kwotę 800 złotych. Niczego nie podejrzewający 19-latek postanowił wesprzeć siostrę i poinformował ją w trakcie korespondencji, że może wygenerować kod na kwotę 400 złotych. Fałszywa siostra zgodziła się w związku z tym zgłaszający zatwierdził operacje na swoim rachunku bankowym. Po chwili kiedy nabrał podejrzeń, że ma do czynienia z oszustami postanowił ponownie napisać do siostry i zweryfikować czy faktycznie potrzebowała ona pomocy. W trakcie ustaleń okazało się, że ktoś włamał się na jej konto i przesłał do niego wiadomość z prośbą o pożyczkę. Niestety było już za późno na zablokowanie transakcji, gdyż pieniądze w kwocie 400 złotych zostały już wypłacone przez cyberprzestępców.

Zwracamy się z apelem, że zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Warto osobiście spotkać się ze znajomym lub zadzwonić i porozmawiać, czy naprawdę potrzebne są mu pieniądze. Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je. Nie otwierajmy też maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.

Opr. EW

Źródło: KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim

Polecamy również