Wycieczka do miasta Kraka

Wycieczką do Krakowa Oddział PTTK im. Mieczysława Radwana w Ostrowcu zainaugurował 30 stycznia tegoroczny sezon autokarowych wycieczek krajoznawczych.
Program wycieczki był niezwykle bogaty. Jego pierwszym punktem była „Trasa Pamięci” Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, którą tworzą: „Fabryka Emalia Oskara Schindlera” znana głównie z filmu „Lista Schindlera” Stevena Spelberga, „Apteka Pod Orłem” należąca do Tadeusza Pankiewicza, jedyna apteka funkcjonująca w getcie krakowskim, „Ulica Puławska”, gdzie mieścił się najpierw „Dom Śląski”, w a czasie wojny siedziba gestapo . Te trzy miejsca – to trzy dopełniające się opowieści o wojnie i czasie, który po niej nastał. Wiele pozytywnych emocji i słów zachwytu wzbudziła wystawa „Olga Boznańska” w Muzeum Narodowym w Krakowie. To pierwsza od 1960 r. tak duża wystawa monograficzna tej światowej sławy artystki, przygotowana w związku z przypadającą w bieżącym roku 150. rocznicą urodzin malarki i 75. rocznicą Jej śmierci.
– Na wystawie mogliśmy podziwiać nie tylko najlepsze prace Olgi Boznańskie, które przyniosły jej sławę i uznanie, ale także prace europejskich artystów, którzy inspirowali malarkę, na czele z Diego Velázquezem i Édouardem Manetem- podkreślali uczestnicy wyjazdu.
Wycieczkowicze odwiedzili również grób Mieczysława Radwana na cmentarzu Rakowickim, w kolejną rocznicą Jego śmierci. Złożyli wieniec i zapalili znicze.
– Zawsze będąc w Krakowie odwiedzamy miejsce wiecznego spoczynku Mieczysława Radwana, patrona naszego Oddziału PTTK, ale także patrona miejskiego szlaku rowerowego koloru czerwonego i jednej z ulic w mieście- mówi Tadeusz Krawętkowski, prezes Oddziału PTTK.
Kolejna wycieczka autokarowa odbędzie się w lutym i będzie związana z obchodami Światowego Dnia Przewodnictwa. Tym razem zaprowadzi do Warszawy.

Polecamy również

Dodaj komentarz