VIII Świętokrzyskie Święto Pszczoły w Bałtowie

W dniach 21 – 23 sierpnia w Bałtowie odbędzie się już ósma edycja Świętokrzyskiego Święta Pszczoły. To niezwykle barwna impreza, na której pojawiają się najwięksi producenci oraz hodowcy z Polski i zagranicy, by zaprezentować smakowe i lecznicze walory miodów i innych produktów pochodzenia pszczelego. Do tej pory swój udział potwierdziło 50 wystawców z Polski, Ukrainy, Litwy, Słowenii i Węgier.

Na gości czeka jarmark produktów pszczelich, woskowych wyrobów artystycznych, naturalnych kosmetyków oraz rękodzieła ludowego. To również niepowtarzalna okazja ku temu, by spróbować aromatycznych miodów pitnych, nalewek, piw i potraw regionalnych.

Dla osób zainteresowanych fachową wiedzą i doradztwem 22 sierpnia o godz. 10.00 odbędzie się konferencja poświęcona apiterapii. Wykłady poprowadzą:

10.30 – 12.00 – prof. Ryszard Czarnecki – „Lecznicze właściwości pyłku i pierzgi”,

12.00 – 12.30 – wykłady poprowadzą specjaliści apiterapii z Ukrainy,

12.45 – 14.00 – prof. Małgorzata Dżugan – „Zdrowotne właściwości miodów i produktów pszczelich”.

plakat_2015

Wystawom towarzyszyć będzie niepowtarzalna Biesiada Pszczelarska przy muzyce ludowej i ognisku. Nie zabraknie również występów artystycznych. W tym roku na scenie wystąpią takie zespoły jak:  „Zelga Brothers”,  „Tuhaj Bej” oraz kapela karpacka „Miklos”.

plakat Tuhaj Bej

Trwające przez 3 dni święto jest również doskonałą okazją do zapoznania się z historią i tradycją polskiego bartnictwa. Na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego znajduje się bowiem „Skansen Pszczeli”. Jego znakiem rozpoznawczym jest pomnik pszczoły robotnicy, w pobliżu którego znajdują się różne formy uli – od najbardziej pierwotnych po nowoczesne. Z umieszczonych tablic możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat życia pszczół, a także o korzyściach jakie człowiek czerpie z ich istnienia. Wstęp na teren skansenu jest bezpłatny.

DSC_0012

Obok skansenu znajdują się również „domki ulowe” służące do inhalacji powietrzem z ula. Seanse zalecane są osobom z wieloma schorzeniami, między innymi z chorobami układu oddechowego, alergiami czy z problemami wywołanymi przez nadmierny stres.

DCIM100GOPRO DCIM100GOPRO

Organizatorzy: Stowarzyszenie Delta, Stowarzyszenie Bałt, Centrum Apiterapii ApiBałt, Urząd Gminy Bałtów, Rejonowe Koło Pszczelarzy w Ostrowcu Św., Polski Związek Pszczelarski, Świętokrzyski Związek Pszczelarzy, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Patronat honorowy: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Urząd Marszałkowski Woj. Świętokrzyskiego Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka – Koruba, Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim, Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński, Urząd Gminy Bałtów.

Patronat medialny: Lokalna.TV, Wiadomości Świętokrzyskie, Gazeta Ostrowiecka, Radio Kielce, TVP Kielce, Echo Dnia.

 

Polecamy również