Perły na Śląsku

Jak wiele interesujących miejsc, będących często perłami na mapie Polski, skrywa Śląsk Opolski, przekonali się uczestnicy autokarowej wycieczki krajoznawczej zorganizowanej przez Komisję Krajoznawczą ostrowieckiego Oddziału PTTK im. M. Radwana.

– Śląsk Opolski jeszcze do niedawna był często mijany przez turystów- mówi pttk1pttk2pttk3pttk4 – prezes Zarządu Oddziału i współorganizator wyjazdu. – Opolszczyzna nie była tak popularnym regionem turystycznym jak chociażby Dolny Śląsk, a sama stolica regionu – Opole – pozostawała w cieniu miast bardziej znanych jak chociażby Wrocław. W ostatnich latach ziemia opolska zaczęła być odkrywana przez turystów. Dzięki akcjom promocyjnym coraz więcej osób z całej Polski odwiedza te strony. Postanowiliśmy dołączyć do nich i nie zawiedliśmy się. Opolszczyzna oczarowała naszych wycieczkowiczom.
W programie wycieczki było zwiedzanie Muzeum Czynu Powstańczego mieszczącego się w tzw. Domu Polskim oraz odwiedzenie ośrodka pątniczego ku czci św. Anny Samotrzeciej na Górze Świętej Anny.
Wiele niezapomnianych wrażeń dostarczył pobyt w bajkowym pałacu Tiele-Wincklerów w Mosznej oraz na zamku Piastów Śląskich w Brzegu.
Opole zachwyciło historią i zabytkami. Uczestnicy wyjazdu z Wieży Piastowskiej oglądali panoramę miasta. Przechadzali się po opolskim Rynku. W Kamienicy Czynszowej zobaczyli jak kiedyś mieszkał przeciętny obywatel miasta, a w Skansenie Wsi Opolskiej zapoznali się z kulturą ludową regionu.
Odwiedzili katedrę opolską pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z Kaplicą Piastowską i kościół franciszkanów pw. Trójcy Świętej z kaplicą św. Anny zwaną również Kaplicą Piastowską. Oglądali kościółek św. Sebastiana i kościół na Górce z kaplicą św. Wojciecha, a także zachowane fragmenty zamku. Spacerowali po będącym chlubą miasta Opolskim Akropolu, gdzie mieści się siedziba Uniwersytetu Opolskiego.
Jak przystało na Opole, kojarzone ze stolicą polskiej piosenki, na wycieczce nie zabrakło akcentów związanych z dorocznym festiwalem. Ostrowczanie zwiedzili słynny Amfiteatr 1000-lecia, przemierzyli Aleję Gwiazd, a wieczorną porą oglądali multimedialny pokaz fontann na Stawie Zamkowym, zw. Stawkiem Barlickiego.

Polecamy również