Wernisaż elektryka

„HOMO URBANUS” – ZBIGNIEW SAWARYN

wernisaż:
6 listopada o godzinie 18.00
Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Siennieńska 54, Ostrowiec Św.

O Autorze:

Zbigniew Sawaryn urodził się w 1948 roku w Radomiu. Z wykształcenia jest elektrykiem i do końca lat 90. XX wieku pracował w zawodzie będąc związanym branżą budowlaną. Z perspektywy lat ten okres swojego życia Sawaryn ironicznie określa jako „aktywny udział w wyścigu szczurów”.
Od 1999 roku najważniejszym zajęciem życiowym uczynił sztukę plastyczną i poświęcił jej większość swojego czasu. Jolanta Chwałek, dyrektor ostrowieckiego BWA uważa, że „sztuka Sawaryna, na którą składa się malarstwo, grafika i rysunek jest zaskakująco różnorodna pod względem stosowanych technik, a także stylistyki mieszczącej się między realizmem a abstrakcją.” Natomiast Marian Rumin, kielecki krytyk sztuki, autor wstępu do katalogu wystawy dostrzega ewolucję twórczości ostrowieckiego artysty: „Mając w pamięci ostrowiecką prezentację prac Zbigniewa Sawaryna sprzed pięciu lat, którą też komentowałem, daje się zauważyć większe nastawienie na refleksyjną zawartość tych obrazów, ale też subtelniejsze wnikanie w malarskie materie, które przecież stanowią o istocie twórczości i radości tworzenia. Na uznanie zasługuje już ponad piętnastoletnie oddanie się autora wyłącznie twórczości plastycznej, która stała się nową formą własnej aktywności i sensem życia.” Już w 2000 roku został przyjęty do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików i rozpoczął aktywny udział w życiu artystycznym regionu. Przez następne lata Sawaryn zaprezentował kilka wystaw indywidualnych i wiele zbiorowych. Brał także udział w znaczących konkursach regionalnych. Od 2005 roku prowadzi on w Ostrowcu minigalerię autorską zwaną „Suteryna Sawaryna”. Od maja bieżącego roku na fasadzie browaru można oglądać obrazy Sawaryna w stałej ekspozycji pt. „Duchy w Starym Browarze. Na najnowszą wystawę pt. „Homo urbanus” złożą się głównie najnowsze prace powstałe z wykorzystaniem trudnej do opanowania techniki monotypii. Zobaczyć będzie można także wiele wcześniejszych prac wykonanych w technice olejnej. Wystawę Zbigniewa Sawaryna oglądać będzie można do końca roku.

Wystawy indywidualne:
Ostrowiec Świętokrzyski – Muzeum Historyczno-Archeologiczne;
Radom – Centrum Kultury;
Warszawa – Galeria Te-Ka, Galeria WSB;
Radom – Galeria Foyer;
Opatów – Centrum Kultury;
Ostrowiec Świętokrzyski – BWA Ostrowiec
oraz kilkukrotnie w prowadzonej przez siebie galerii autorskiej „Suteryna Sawaryna”.

Wystawy zbiorowe:
Ostrowiec Świętokrzyski – BWA Ostrowiec ( trzykrotnie w Jesiennych Salonach Sztuki ); Sandomierz – BWA Sandomierz ( sześciokrotnie w Porównianiach );
Warszawa – Stara Kordegarda ( trzykrotnie ),
Galeria Irydion;
Ostrowiec Świętokrzyski – BWA Ostrowiec – wystawa Ostrowieckiego Środowiska Plastycznego
oraz kilka wystaw poplenerowych.

Polecamy również