Jerozolima – mistyczne miejsce

DSC05582

Pracownicy Instytutu Kultury i Języków Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim zorganizowali kolejny interesujący wykład. Tym razem bardzo ciekawie o Jerozolimie jako mieście pełnym mistycyzmu opowiadała Dominika Zarzycka.

-Jerozolima jest świętym miastem trzech religii: judaizmu,chrześcijaństwa i islamu Wyznawcy tych trzech religii zaliczają je w poczet najświętszych miejsc kultu, stąd wielokrotnie dochodziło w tym obszarze do konfliktów na tle religijnym- mówi Dominika Zarzycka.-Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie w ciągu dnia jest pełna turystów. Drzwi budynku zamykane są o godzinie 19 wieczorem i otwierane o 4 nad ranem. W nocy w budynku zostaje kilkoro duchownych i pielgrzymów. Są to przedstawiciele sześciu najstarszych chrześcijańskich Kościołów, które od wieków są obecne i mają swoje wpływy w miejscach świętych Jerozolimy. Wpływy te reguluje tak zwane Status Quo – zbiór zasad i reguł stworzony ponad 160 lat temu. Cztery z powyższych wspólnot to Kościoły przedchalcedońskie – te, które nie przyjęły nauk soboru chalcedońskiego w 451 roku. Każda z sześciu denominacji chrześcijańskich odprawia w nocy mszę we właściwym dla siebie rycie oraz zgodnie z panującymi w ramach bazyliki regułami.DSC05584DSC05589DSC05586DSC05581 DSC05587

Jerozolima przechodziła z rąk do rąk: panowali tu Rzymianie, Persowie, Bizantyjczycy, w 638 roku zdobyli je muzułmanie. W 691 roku zakończyła się budowa Kopuły na Skale mieszczącej się na Wzgórzu Świątynnym. Od X do XIII wieku zdobycie miasta było celem wypraw krzyżowych. Wyprawy europejskiego rycerstwa do Ziemi Świętej zakończyły się niepowodzeniem i teren ten – wraz z Jerozolimą – był kontrolowany przez wyznawców islamu. Po II wojnie światowej postanowiono utworzyć państwo Izrael. Jerozolima stała się jednym z punktów spornych między Żydami i Palestyńczykami. Początkowo była podzielona między te dwie grupy, jednak wskutek wojny sześciodniowej w 1967 została w całości opanowana przez Izrael.

Polecamy również