W trosce o zdrowie dzieci

w trosce o zdrowie cdzeic

Dzisiaj w Urzędzie Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyła się konferencja zapowiadająca przeprowadzenie w dniach 13-15 października badań dla dzieci w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktycznych Badań Ultrasonograficznych Dzieci.

W naszym mieście to już druga edycja tej akcji. W ubiegłym roku przebadano 203 dzieci w wieku od 9 miesiąca życia do 6 lat. Na ten cel Gmina Ostrowiec Świętokrzyski przeznaczyła wówczas kwotę 13.800 zł – powiedziała Wiceprezydent Marzena Dębniak.- Warto jednak wspomnieć, że nie są to jedyne akcje prozdrowotne skierowane do mieszkańców naszego miasta. Należy podkreślić że dużym zainteresowaniem cieszą się również akcje prowadzone przez radnych KWW Jarosława Górczyńskiego pt. „Sobota ze zdrowiem” czy program gminny „Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród dzieci”.

-W kwietniu ubiegłego roku po raz pierwszy w naszym mieście przeprowadzane były badania dzieci w ramach programu „Nie nowotworom u dzieci”, w wyniku czego: troje dzieci skierowano do poradni endokrynologicznej, 31 do poradni chirurgicznej, 5 onkologicznej, 1 dziecko laryngologicznej, w 25 przypadkach lekarze zalecili kontrole za 3 miesiące, 1 dziecko w trybie natychmiastowym skierowano do Szpitala Wojewódzkiego w Kielcach (nowotwór nadnerczy). Każdy taki przypadek to dowód, że badania profilaktyczne u  dzieci mają ogromny sens – powiedziała radna Joanna Pikus.

W bieżącym roku badania skierowane są do 200 osobowej grupy dzieci w wieku od 9 miesiąca życia do 6 lat. Badania wykonują radiolodzy, na co dzień pracujący w szpitalach pediatrycznych. W czasie badania lekarz dokonuje kompleksowej oceny stanu tarczycy i węzłów chłonnych, narządów jamy brzusznej, a u chłopców dodatkowo moszny. Podczas każdej akcji rodzice otrzymują dodatkowe porady, związane z koniecznością wykonania innych specjalistycznych badań i dalszej diagnostyki.

-Ilość miejsc jest ograniczona (200 dzieci), więc decyduje kolejność zgłoszeń. Uprzejmie prosi się aby zgłaszając dziecko na badanie podać PESEL dziecka. Prosimy aby w dniu badania zgłaszać się 15 min przed wyznaczoną godziną, czas badania dziecka to około 15 min. Przed badaniem zalecane jest aby dzieci nie spożywały napojów gazowanych – powiedziała Przewodnicząca Rady Miasta Irena Renduda-Dudek.

Zapisy na badania odbędą się w dniach 9-10.10 2017 r. w godzinach od 9.00-12.00 pod nr telefonu: 531 473 039 oraz 603 843 283.

Cały koszt akcji w wysokości 14.490 zł pokryty zostanie z budżetu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski. Do pomocy w kwestiach techniczno -organizacyjnych zgłosili się Radni Rady Miejskiej, którzy w ramach wolontariatu będą służyć pomocą zarówno personelowi lekarskiemu jak i osobom poddającym się badaniom.

Polecamy również