Nasze dzieciaczki są badane

badania dzeci rynek

210 dzieci w wieku od 9 miesięcy do sześciu lat zostanie przebadanych przez trzy dni na Rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Akcja badań profilaktycznych prowadzona jest z inicjatywy radnych KWW Jarosława Górczyńskiego, pod patronatem prezydenta Ostrowca. Są to badania USG jamy brzusznej, szyi i dodatkowo u chłopców jąder. Badania pozwalają zdiagnozować choroby nowotworowe we wczesnym stadium. Akcja prowadzona jest wspólnie z Fundacją Ronalda McDonalda.

– Chciałbym bardzo serdecznie podziękować naszym radnym, tym bardziej, że nie jest to obowiązek tylko dobra wola – mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. – Zdajemy sobie sprawę z tego jak ważna jest profilaktyka i dobro dzieci. W zeszłym roku akcja ta cieszyła się ogromną popularnością, podobnie jest w tym roku, dlatego też nie wykluczam, że taka akcja zostanie zorganizowana także za rok. Zawsze popieramy tego typu inicjatywy, pomimo tego, że służba zdrowia nie leży w gestii Gminy. Ważne jest to, że świadomości jak ważna jest profilaktyka rośnie w naszym społeczeństwie.

Warto przypomnieć, że poza rożnymi akcjami profilaktycznymi organizowanymi przez miasto w Ostrowcu prowadzona jest akcja szczepienia przeciwko pneumokokom.DSC00726DSC00720DSC00722DSC00718DSC00723DSC00731DSC00717DSC00728DSC00724DSC00730DSC00734

– Po raz kolejny na naszym Rynku zaparkował ambulans, w którym prowadzone są badania radiologiczne dla dzieci – mówi przewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Irena Renduda – Dudek.- Badanie trwa około 15 minut, a zainteresowanie jest ogromne.

– To jest niezwykle ważne, że rodzice zdają sobie sprawę z tego jak ważna jest profilaktyka – mówi wiceprzewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Joanna Pikus.- Czeka nas dużo pracy, ale jest to praca bardzo przyjemna i dająca ogromną satysfakcję.

Jak się okazuje lekarze specjaliści bardzo chętnie przyjeżdżają do Ostrowca, żeby przeprowadzić badania profilaktyczne.

– Wielu rodziców chce przebadać swoje dzieci dla pewności, że są zdrowe. Rodzice otrzymują wyniki badań na piśmie bardzo szybko. Oczywiście są przypadki, że nowotwór u małego pacjenta zostaje wykryty, wówczas dziecko zostaje objęte opieką. Rodzic nie pozostaje sam. Mały pacjent kierowany jest do ośrodków onkologicznych i tam wdrażane jest odpowiednie leczenie- powiedział Albert Matera lekarz radiolog za Szpitala Dziecięcego z Lublina.

Rodzice, którzy wychodzili z ambulansu po badaniach ze swoimi pociechami nie kryli wdzięczności z tego typu akcji.

Polecamy również