,,PODRÓŻE MAŁE I DUŻE” PRZEDSZKOLAKÓW Z SIÓDEMKI

Ostatni tydzień bieżącego roku szkolnego, w naszym przedszkolu przebiegał pod hasłem ,,Podróżujemy po Europie”. To, że moment na prawdziwe wojaże jeszcze nie nadszedł, bo epidemia koronawirusa nie jest odwołana, wiemy. Z tego więc powodu zwiedzaliśmy kraje poznając je za pomocą mapy, Internetu, albumów i zdjęć.p1 p2 p3 p4 p5 p6 p7 p8

Czy warto podróżować? Oczywiście, że tak! Od dawna znamy powiedzenie, iż ,,podróże kształcą”. Jeżeli chcemy czerpać z wyjazdów, jak najwięcej zobaczyć i przeżyć, to bez względu na to czy podróżujemy po Polsce, czy poza jej granicami za każdym razem uczymy się nowych rzeczy. Przede wszystkim dowiadujemy się jak najwięcej o miejscu,  do którego się wybieramy. O jego mieszkańcach, o zwyczajach, tradycjach  i kulturze.

Taki cel przyświecał nam w ostatnim tygodniu zajęć w przedszkolu. Dzieci poznały najpierw kraje, które są najbliższymi sąsiadami Polski i należą do Unii Europejskiej. Odwiedziły więc wirtualnie: Niemcy, Czechy, Słowację, Węgry, Francję, potem przyszedł czas na Hiszpanię, Włochy i Grecję. Wiadomości, jakie dzieci przyswoiły o tych państwach wyraziły w swoich pracach plastycznych. Wykonały także flagi ulubionych przez siebie narodów.

Przedszkolaki podróżując wirtualnie poznały również popularne tańce tych państwach. W rytm gorącej hiszpańskiej muzyki dziewczynki w charakterystycznych strojach tworzyły własne układy taneczne. Nie gorzej z tym wyzwaniem poradzili sobie chłopcy, którzy przebrani w greckie stroje próbowali zgłębić taniec Zorby. Zabawa dała ogromną radość dzieciom.

Przedszkolaki zapoznały się również z ciekawymi zabawami ruchowymi z wybranych krajów Europy. Pojawiła się popularna na Węgrzech gra: ,,Fekete – fere”, czyli łapanie zawodników drużyny przeciwnej w określonej przestrzeni. Zagrały w grę z Finlandii, ,,Palttopolo”, a więc zbijanie zawodników z koła za pomocą piłki. Wreszcie zabawę pochodzącą z Francji- ,,Morelle”. Jej zasady okazały się bardzo zbliżone do naszej zabawy w ,,Klasy”.

Podróżując dalej dzieci dowiedziały się także, jakich bohaterów bajkowych lubią ich rówieśnicy. Nasze przedszkolaki wykonały ich portrety. Pojawił się: bajkowy krecik, Piaskowy Dziadek i Pinokio.

Ostatnim etapem podróży były matematyczne zabawy kolegów i koleżanek innych krajów. Była Joko z Japonii, która zachęciła do klasyfikowania przedmiotów według ich kolorów. Diego z Hiszpanii, który zaproponował układanie ciekawych kompozycji z kolorowych pasków papieru. A na koniec Padraika z Irlandii z zabawa w budowanie kolorowych wież z plastikowych kubeczków.

Niespodzianką była wizyta przedstawiciela Straży Miejskiej pana Michała Sitarskiego, który przypomniał przedszkolakom zasady bezpiecznego wypoczynku w każdym miejscu, a prawidłowej reakcji na niegroźne wypadki uczył ratownik medyczny pan Dominik Płaza. Wyposażone w taka wiedzę dzieci mogą spokojnie wypoczywać.

To był kolejny ciekawy tydzień w przedszkolu. Świat jest tak piękny, że szkoda byłoby go nie zobaczyć. Pełen zupełnie nowych wrażeń, widoków, smaków i zapachów. Każde nowe miejsce jest zupełnie inne, pełne nowych doznań i inspiracji. I dlatego warto podróżować, nawet wirtualnie. Na koniec życzymy wielu miłych wrażeń z wakacyjnego odpoczynku czekając na chwilę, gdy spełnia się prawdziwe wyprawy podróżnicze.

 W naszych podróżach małych i dużych najfajniejsze jest to, że patrzymy przez różowe okulary, znajdując radość w małych rzeczach.

Tekst i Foto PP nr7

 

 

Polecamy również