,,W TAJEMNICZEJ KRAINIE WRÓŻB I CZARÓW” W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR 7.

andrzejki pp7

Zabawa andrzejkowa na stałe wpisuje się w przedszkolny kalendarz imprez. To jedno z milszych i bardzo radosnych spotkań dzieci. Andrzejki to element naszej polskiej kultury. Warto pokazać przedszkolakom zwyczaje kultywowane przez ich dziadków i pradziadków. Kiedyś na andrzejkach głównym punktem były oczywiście wróżby, bo chęć przewidzenia przyszłości zawsze intrygowała człowieka, dlatego traktowano je bardzo serio. Dzisiaj stały się tylko zabawą.a1 a2 a3 a4 a5 a6 a7 a8 a9 a10 a11 a12 a13 a14 a15

Wśród najciekawszych wróżb jest lanie wosku. Chodzi o to, aby wylać na wodę gorący wosk, a następnie w jego kształcie doszukać się symboli i je zinterpretować. Pomocny może się tu okazać cień naszego woskowego tworu – rzucony na ścianę. Dużo radości sprawiły powstałe z wosku kształty. Jedne interpretowano, jako zwierzęta, drugie, jako postaci, a jeszcze inne okazywały się być filiżanką czy kubeczkiem. Tyle samo emocji przyniosło losowanie karteczek z symbolami różnych zawodów, które może zainspirują przedszkolaki i naprawdę staną się ich przyszłością?

Nie mniej uśmiechu sprawiło kręcenie strzałką, która zatrzymywała się, a to na koronie symbolu władzy, czy książce, która może wróżyć karierę naukowca. Wielką radość sprawiło ustawianie butów i przekłuwania papierowego serca z imionami dziewczynek i chłopców.

Nie każdemu udało się wrzucić monetę do wody. Sztuka to trudna ale jej wykonanie na pewno pozwoli żeby pomyślane marzenie się spełniło. Wszystkie zaproponowane wróżby przeplatane były zabawami tanecznymi, bo andrzejki to przecież radość, śmiech i pełny relaks. Po minach przedszkolaków było to widać co ogromnie nas cieszy.

Myślimy, że najmłodsi zapałają entuzjazmem do poznawania dawnych zwyczajów kultywowanych w Polsce. I pamiętajcie – „Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze.” To były udane andrzejki.

Polecamy również