Czy deszcz, czy mróz- dzieci z Przedszkola Publicznego nr 21 dbają o zdrowie

pczolo

W I półroczu roku szkolnego 2020/2021 Przedszkole Publiczne nr 21 w Ostrowcu Świętokrzyskim realizowało w ramach Programu Przedszkole Promujące Zdrowie zadania z modułu III- „Przedszkole prowadzi edukację dzieci i stwarza im warunki do praktykowania w codziennym życiu zachowań prozdrowotnych”.

Zgodnie z opracowanym harmonogramem prowadziliśmy wiele działań związanych
z kształtowaniem prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci. Widząc jak ważne jest zdrowie i dobre samopoczucie w życiu człowieka nie ustawaliśmy w promowaniu zdrowego stylu życia.

Dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych, w trakcie realizowanej tematyki ,,Witaminy
w czterech porach roku”, zapoznawane były z bogactwem owoców i warzyw oraz ich korzystnym wpływem na organizm ludzki. Tradycją naszego przedszkola stało się samodzielne przygotowywanie przez dzieci zdrowych przekąsek i soków. Przedszkolaki z grup ,,Fiołki „ i ,,Maki ”przygotowywały świeże soki owocowo – warzywne, zaś dzieci z grup ,,Niezapominajki” i ,,Słoneczniki” pyszne sałatki owocowo – warzywne. Dzieci zapoznane zostały z Piramidą Zdrowego Odżywiania. Systematycznie organizowaliśmy zajęcia edukacyjne, pogadanki, prezentacje multimedialne na temat zdrowego stylu życia i higieny spożywanych posiłków. Dzieci miały okazję oglądać i wypowiadać się na temat ilustracji, historyjek obrazkowych, dzieliły się własnymi doświadczeniami i przeżyciami. Dowiedziały się, jak ważną rzeczą jest higieniczne przygotowywanie owoców i warzyw do spożycia i przerabiania ich na surówki i soki. Zwracały również uwagę na walory estetyczne przygotowywanych posiłków i przestrzeganie zasad sovoir- vivre.p10p1 p2 dbaja o zdrowie p3 p4 p5 p6 p7 p8 p9 p11 p10 p12 p13 p14

Jesienią dzieci zaangażowały się w przygotowywanie ,,Przedszkolnej spiżarni”. Gromadziły w tym celu przygotowane wspólnie z rodzicami kompoty, konfitury i inne przetwory. Przedszkolakom z grupy ,,Fiołki” wiele radości i ciekawych doznań przysporzyło kiszenie kapusty.

Zgodnie z zaplanowanym harmonogramem działań realizowaliśmy treści programu PSSE ,,Skąd się biorą ekologiczne produkty?”. Starsze przedszkolaki z grup ,,Słoneczniki”
i ,,Niezapominajki” zapoznały się z ekologiczną uprawą roślin zbożowych i ich ekologicznym nawożeniem. Realizując program ,,Zboża zjadamy – energię z nich mamy” dzieci zapoznane zostały z cyklem produkcyjnym ,,Od ziarenka – do bochenka”. Aby zwrócić uwagę na walory zdrowotne chleba na zakwasie, z pełnowartościowymi zbożami, przedszkolaki z grupy ,,Niezapominajki” zaangażowały się w pieczenie chleba. Wiele radości sprawiła dzieciom wspólna degustacja przygotowanych w trakcie zajęć wypieków.

Wszystkie grupy przedszkolne miały możliwość smakowania pysznych zup i napojów mlecznych przygotowywanych przez panie kucharki. Starsze przedszkolaki dowiedziały się skąd się bierze mleko i jakie ma znaczenie w codziennej diecie dzieci.

Polecamy również