Pustak ceramiczny szlifowany i zwykły – jakie są różnice?

Pustaki ceramiczne to ceniony materiał do budowy ścian, zarówno w budownictwie mieszkaniowych, jak i użytkowym. Jednak udając się do marketu budowlanego, mamy do wyboru szeroką gamę tych produktów. Jednym z popularnych jest pustak szlifowany. Dowiedzmy się, co odróżnia go od zwykłego pustaka ceramicznego i w jakim przypadku warto zdecydować się na wersję szlifowaną.

Czym charakteryzują się pustaki ceramiczne?

Pustaki ceramiczne są doskonałym materiałem do budowy domów i wszelkich innych budynków mieszkalnych i użytkowych. Wśród ich zalet wymienia się przede wszystkim dobre parametry termoizolacyjności, które pozwalają ograniczyć koszty ogrzewania. Specyficzna technologia produkcji pustaków ceramicznych sprawia jednak, że trudne jest wytworzenie elementów o dokładnie takich samych wymiarach, co rodzi pewnego rodzaju trudności w późniejszym procesie ich murowania.

Zwykłe pustaki ceramiczne powstają z gliny, a ta nie zawsze ma identyczne właściwości. Nawet nieznaczne różnice w tym względzie powodują, że pustaki tworzone w tym samym cyklu różnią się nieco wymiarami. Często górna i dolna powierzchnia elementów nie jest idealnie równoległa. Z tego powodu zwykłe pustaki wymagają murowania na zwykłe spoiny, czyli spoiny o grubości 10-15 mm, a nie cienkie. Niestety, powoduje to, że w murze tworzą się linie mostków termicznych, wskutek czego nie zapewnia on tak samo skutecznej izolacji termicznej w każdym miejscu. Problem ten najbardziej dotyczy ścian jednowarstwowych, gdyż nie ma tutaj dodatkowego ocieplenia.

Pustaki ceramiczne dostępne są między innymi na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/cegly-pustaki-porotherm-beton-komorkowy-ytong-silikat-stal-zbrojenia/pustaki-ceramiczne

Pustak ceramiczny szlifowany – murowanie na cienkie spoiny

Aby ograniczyć ucieczkę ciepła, należy postawić na cienkie spoiny, czyli spoiny o grubości 2-3 mm. Jednak w takim przypadku lepiej użyć pustaków ceramicznych szlifowanych, gdyż znacznie ułatwia i przyspiesza to pracę. Elementy tego typu, jak nazwa wskazuje, mają zeszlifowaną górną i dolną powierzchnię, przez co ich wysokość jest jednakowa. Dzięki takiej dokładności wymiarowej nie ma przeciwwskazań, aby do ich murowania użyć nawet piany montażowej.

Niestety, z racji tego, że pustaki ceramiczne szlifowane poddawane są dodatkowej obróbce mającej na celu ich wyrównanie, idzie za tym wyższa cena tych materiałów. Nie oznacza to jednak, że tworzenie z nich ściany zawsze wiąże się z wyższym kosztem, bowiem wiele zależy też od wybranej zaprawy. Trzeba także wziąć pod uwagę, że przy cienkich spoinach zużywamy jej mniej.

Oczywiście można podjąć próbę murowania na cienkie spoiny z użyciem zwykłych pustaków ceramicznych, ale trzeba mieć świadomość, że wymaga to wiele wysiłku i staranności, gdyż nie można dopuścić, aby układane warstwy były nierówne.

Podsumowując, różnica pomiędzy pustakiem ceramicznym szlifowanym i zwykłym dotyczy ich dokładności wymiarowej. Z wersją szlifowaną o wiele łatwiej i szybciej wykonamy ścianę na cienkie spoiny, a dzięki temu zapewnimy jeszcze lepszą termoizolacyjność budynku i ograniczymy wydatki na ogrzewanie.

Polecamy również