W Wielki Piątek mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego tłumnie odwiedzali kościoły, żeby wziąć udział w Drodze Krzyżowej czyli nabożeństwie wielkopostnym o charakterze adoracyjnym, polegającym na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu.
W skupieniu i zadumie wierni odmawiali modlitwy przy każdej z czternastu stacji Męki Pańskiej. Tradycja odprawiania drogi krzyżowej powstała w Jerozolimie. W średniowieczu rozpowszechnili ją Franciszkanie, którzy oprowadzając pątników zatrzymywali się przy stacjach przedstawiających historię śmierci Jezusa. Liczbę czternastu stacji ustalono w XVII wieku.
W kościołach katolickich droga krzyżowa przedstawiana jest w obrazach lub rzeźbach rozmieszczonych najczęściej na ścianach bocznych świątyni.
Stacje drogi krzyżowej to nie tylko odtworzenie wydarzeń z ostatnich dni Chrystusa. Mają one swą bogatą symbolikę.Dla katolików są również podstawą rozważań medytacyjnych dotyczących między innymi tego, czym jest prawda, miłość czy wiara.