Pacjenci w obronie przychodni

przych czolo ok

DSC01866Czternastu radnych koalicyjnych opowiedziało się za sprzedażą Przychodni „Rodzina”, a sześciu radnych z KWW Jarosława Górczyńskiego było przeciw podjęciu tej uchwały. Dzisiejsze obrady sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego miały bardzo burzliwy przebieg. Na sesje przyszli pracownicy oraz pacjenci korzystający na co dzień z porad lekarzy i opieki pielęgniarek zatrudnionych w przychodni „Rodzina” na osiedlu Słoneczne. Uchwała dotycząca sprzedaży nieruchomości na osiedlu Słoneczne 43 trafiała pod obrady na wniosek Zarządu Powiatu.
– Dzisiejsza decyzja radnych jest dla nas bardzo niekorzystna – mówi prezes spółki „Rodzina” Ryszard Jungiewicz. – Osobiście wydaje mi się, że przychodnia, która dba o zdrowie pacjentów nie powinna być traktowana na równi z innymi podmiotami gospodarczymi. Przecież my nie jesteśmy zakładem produkcyjnym, bo tu nie chodzi o produkowanie zdrowia tylko o szanowanie zdrowia mieszkańców czyli o profilaktykę i leczenie. Takie sprawy nie powinny być traktowane przedmiotowo. Takim podmiotom jak przychodnie powiat powinien pomagać, a nie traktować ich na równi z przemysłem. Oczywiście jeżeli zajdzie taka konieczność to weźmiemy udział w przetargu. W związku z tym liczymy się z wydaniem dużej ilości pieniędzy, bo wniosek nasuwa się jeden. Gdy dojdzie do przetargu to przyjadą biznesmeni, którzy będą dla nas ogromną konkurencją. To spowoduje konieczność zaciągnięcia kredytu przez naszą spółkę. To jest bardzo przykre, że zarząd powiatu nam nie pomaga tylko przeszkadza. My chcieliśmy nabyć budynek, w którym mieści się przychodnia na osiedlu Słoneczne zgodnie z wyceną przeprowadzoną przez rzeczoznawcę. Nie liczyliśmy na żadne specjalne preferencje, ale powtarzam, że w konkurencji z dużym biznesem możemy być bez szans i na to radni powiatowi nie powinni się zgodzić.

Przychodnia „Rodzina „ istnieje na osiedlu Słoneczne od 30 lat.

– Nasza przychodnia wrosła w środowisko i otoczenie, działa w niej Klub Pacjenta „Serce jak dzwon”, ludzie przychodzą do nas jak do swoich lekarzy, z którymi mogą podzielić się swoimi problemami. Mają do nas pełne zaufanie. To powinno się liczyć dla władz powiatu. Powinni liczyć się ludzie, a nie zatykanie „dziury” budżetowej za wszelką cenę-  dodaje Ryszard Jungiewicz.
Przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Brożyna po wielu prośbach zezwolił na zabranie głosu osobom, które przyszły na obrady sesji.
– My powinniśmy być dumni z takiej kadry jaką ma Przychodnia „Rodzina”- mówi Andrzej Szczypokowski. – Ja wspólnie z panią doktor Małgorzatą Krysą – Kowal powadzę Klub Pacjenta „Serce jak Dzwon”. Pani doktor bezgranicznie poświęca się pacjentom. To jest lekarz z powołania i zamiłowania. Niezwykle kompetentna, a przy tym przyjacielska dla każdego pacjenta. Ja proszę Państwa Radnych nie zabierajcie nam tej przychodni.DSC01863DSC01868DSC01876przychodnia czoloDSC01865DSC01857DSC01858DSC01872
– Tego typu klub pacjenta jaki działa przy przychodni „Rodzina „ to ewenement na skalę Polski – mówi Wiesław Kowal. – Na spotkania, które odbywają się co miesiąc przychodzi po dwieście, trzysta osób. To chyba o czymś świadczy.
– W tej przychodni moja rodzina leczy się od dwóch pokoleń – mówi Bożenna Majewska, znana ostrowiecka wolontariuszka. – Gdy w 2002 roku osiedle Słoneczne obchodziło 30 – lecie istnienia ja znalazłam się w szpitalu na oddziale kardiologicznym. Później zaproponowałam, żeby na naszym osiedlu powstał Klub Pacjenta „Serce jak dzwon”. Spotkałam się z ogromnym zrozumieniem osób pracujących w przychodni. Dodam jeszcze to, że w przychodni organizowane są „białe soboty”. Pani doktor Małgorzata Krysa- Kowal niejednokrotnie przychodziła także na akcje profilaktyczne organizowane przez radę osiedla Słoneczne, w której działam. Ja proszę, żebyśmy sobie nie szkodzili tylko pomagali. Wszyscy kiedyś możemy być chorzy i wtedy docenimy co znaczy lekarz do, którego mamy zaufanie.
Według starosty Zbigniewa Dudy przegłosowanie uchwały nie oznacza natychmiastowego wystawienia przychodni na przetarg.
– Chciałbym podkreślić, że dzisiejsza decyzja radnych nie skutkuje natychmiastową sprzedażą – Zapewnia starosta ostrowiecki Zbigniew Duda. – Ta uchwała była nam potrzebna do tego, żeby przeprowadzić wycenę tej nieruchomości. Po wycenie może okazać się, że sprzedaż tego budynku walce nie będzie opłacalna.

Z przychodni „Rodzina„ korzysta kilka tysięcy osób. Głównie mieszkańców osiedla Pułanki i Słoneczne.

Polecamy również