Wykłady kulturoznawcze organizowane przez Instytut Kultury i Języków Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu cieszą się coraz większą popularnością. Na dzisiejsze spotkanie z dr Janem Rogalą, mongolistą, pracownikiem Uniwersytetu Warszawskiego przyszło ponad 50 osób. Słuchacze dzielnie czekali na prelegenta ponad godzinę, ponieważ ten utknął w korku pod Radomiem. Organizatorzy zadbali o publiczność umilając czas oczekiwania kawą, herbatą oraz ciasteczkami. Zaraz po przyjeździe dr Jan Rogala przebrał dwie osoby w mongolskie stroje co zdecydowanie podniosło nastrój wykładu.
– Mongolia kojarzy się nam przede wszystkim z krajem stepów i koni a tak już nie jest – mówi dr Jan Rogala. – Mongolia to kraj nowoczesny, który swoją gospodarkę opiera na wydobyciu węgla oraz złota. Jest tam telewizja satelitarna i funkcjonuje telefonia komórkowa. Mongolia to kraj demokratyczny od 25 lat. Dzisiaj Mongolia to kraj o dwóch obliczach. Tradycja ze stepami w tle i nowoczesność z super samochodami jako symbolem. Mongołowie to ludzie bardzo gościnni i honorowi w czym przypominają nas Polaków. Kuchnia mongolska oparta jest głównie na gotowanym mięsie i mleku. Język mongolski jest trudny, ale można go opanować. Mnie udało się nauczyć tego pięknego i poetyckiego języka. Narodowy sport Mongolii to jeździectwo i łucznictwo. Zachęcam do zwiedzenia tego kraju, bo naprawdę warto.
Podczas wykładu uczestnicy mogli poczęstować się specjalnym suszonym serem rodem oczywiście z Mongolii.
– Naszą ambicją jest organizowanie przynajmniej kilku wykładów kulturoznawczych w ciągu jednego roku akademickiego – mówi dr Paweł Kaptur szef Instytutu Kultury i Języków WSBiP. – Wykłady cieszą się coraz większą popularności, ponieważ przybliżają one ludziom świat. Prelegenci zdradzają różne ciekawostki dotyczące danego kraju, a wykłady urozmaica pokaz slajdów.
Warto dodać, że dzisiejszy prelegent dr Jan Rogala jest rodowitym ostrowczaninem, absolwentem LO nr I im Stanisława Staszica.