Spotkanie autorskie z Wiesławem Myśliwskim – jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy polskich, mocno związanym z regionem świętokrzyskim, wystawa „Mistrzowie pastelu” w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz wizyta w Muzeum Katyńskim składają się na program pierwszej w nowym roku krajoznawczej wycieczki autokarowej zorganizowanej przez „Radwana”.
Tegoroczny sezon krajoznawczych wycieczek autokarowych Oddział PTTK im. Mieczysława Radwana zainauguruje 30 stycznia wizytą w Warszawie. Zapowiada się ona bardzo atrakcyjnie.
Wycieczka rozpocznie się od obejrzenia ekspozycji „Mistrzowie pastelu od Marteau do Witkacego” prezentowanej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Przybliży ona zmieniające się sposoby użycia pastelu, motywy i tematy typowe dla tej techniki oraz sylwetki najwybitniejszych polskich i europejskich pastelistów takich jak Stanisław Wyspiański, Leon Wyczółkowski, Jean-François Millet czy Max Libermann.
Z Muzeum Narodowego wycieczkowicze udadzą się do Muzeum Katyńskiego.
Ostatnim punktem programu będzie wizyta w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku w Podkowie Leśnej. Po obejrzeniu ekspozycji muzealnej uczestnicy wyjazdu wezmą udział w wieczorze autorskim z Wiesławem Myśliwskim – prozaikiem, dramaturgiem, scenarzystą filmowym, redaktorem, dwukrotnym laureatem Nagrody Literackiej Nike.
– Wiesław Myśliwski – jeden z najbardziej znanych współczesnych pisarzy polskich, ma bardzo bliskie związki z regionem świętokrzyskim. Urodził się w Dwikozach pod Sandomierzem. Jego ojciec Julian pochodził z mieszczańskiej rodziny z Ćmielowa. Wiesław Myśliwski mieszkał w Starachowicach, Dwikozach i Sandomierzu, gdzie zdał egzamin dojrzałości- mówią organizatorzy wyjazdu. – Pisarz wielokrotnie podkreślał w wywiadach i na spotkaniach autorskich, jak ważna jest dla niego „rodzinna ziemia”.
Podczas spotkania autorskiego będzie można posłuchać fragmentów książek Wiesława Myśliwskiego „Traktat o łuskaniu fasoli” i „Ostatnie rozdanie”, które przeczyta Jerzy Radziwiłowicz, aktor Teatru Narodowego w Warszawie.
Wszelkie dodatkowe informacje na temat wycieczki można uzyskać w siedzibie Oddziału przy alei 3 Maja 6 (budynek Kina Etiuda, II piętro) oraz pod numerem tel. 505444874. Termin zapisów na wycieczkę upływa 20 stycznia br. Liczba miejsc ograniczona.