Wymiana uczniowska ze szkołami partnerskimi z zagranicy jest formą spotkań młodzieży i nauczycieli, przynoszącą wymierne korzyści obu stronom.
Współpraca LO „Staszica” ze szkołą partnerską Emil von Bering Gymnasium w Spardorf, kontynuowana jest od 1992 roku. Na przełomie prawie ćwierć wieku wzięło w niej udział prawie 350 uczniów zarówno ze strony polskiej i niemieckiej. Wymiana odbywa się regularnie, najczęściej w miesiącach maj-czerwiec, szczegółowe terminy ustalane są wspólnie z uwzględnieniem specyfiki systemów kształcenia Polski i Niemiec. W tegorocznym spotkaniu młodzieży, przygotowanym przez p. Beatę Kot oraz p. Monikę Borzym grzecznościowo udział wzięli uczniowie LO Nr II im. J. Chreptowicza oraz PG Nr 1.
Młodzież polska wyjeżdżająca do Niemiec przebywa u rodzin niemieckich, ma okazję poznać ich styl życia, porównuje kulturę, obyczaje, a więc typowy Deutschland –wave of live, uczestnicząc w realizacji przygotowanego programu wymiany. Wyjazdy tego typu wpływają bardzo korzystnie na likwidowanie barier językowych, niwelują istniejące stereotypy, pozwalają na wykształcenie umiejętności krytycznych ocen, porównania zachowań i cech przypisywanych obu narodom.
Oprócz możliwości uczestniczenia w zajęciach szkolnych, licznych wyjazdach krajoznawczych, młodzież nabywa umiejętności swobodnej komunikacji w języku docelowym. Kontakt z autentycznymi użytkownikami języka obcego, pozwala na doskonalenie znajomości języka obcego w sytuacjach życia codziennego. Tego typu bezpośrednia konfrontacja intelektualna kształci w uczniach otwartość, umiejętność samooceny, chęci poznawcze i otwartość.
Wspólne przedsięwzięcia, projekty, inicjatywy, przyczyniają się do rozwijania przyjaźni, często kontynuowanymi przez młodzież na gruncie prywatnym. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że młodzież współdecyduje w określaniu programu wymiany, prezentując naszą tradycję, kulturę, zabytki, będące dumą narodową. Zwracamy szczególną uwagę na aspekty regionalne, mając na celu podkreślenie walorów regionu świętokrzyskiego.
W bieżącym roku szkolnym wymiana polsko-niemiecka trwała od 1.06.2016 do 10.06.2016 r.
Pobyt grupy niemieckiej w Polsce rozpoczęliśmy ogniskiem połączonym ze wspólnym grillowaniem, przygotowanym przez stronę polską, na którym nie zabrakło specjałów kuchni polskiej. Do dodatkowych atrakcji należały gry skojarzeniowe, rozwijające umiejętności reakcji językowych. Uczniowie dyskutowali, wymieniali spostrzeżenia i omawiali kolejne punkty programu wymiany.
Po wizycie w Kopalni krzemienia pasiastego KRZEMIONKI w okolicy Ostrowca, największe zainteresowanie wzbudzały Kraków i Wieliczka, jak również Warszawa.
Wizytę w Krakowie rozpoczęliśmy od zwiedzania miasta, następnie skierowaliśmy się na WAWEL.
Katedra Wawelska zajmuje wyjątkowe miejsce na liście polskich zabytków, związanych z historią Polski. Ołtarz Św. Stanisława, Dzwon Zygmunta, nagrobki Władysława Jagiełły, Władysława Warneńczyka z dynastii Jagiellonów, pomnik i insygnia grobowe św. Królowej Jadwigi, krypta naszych Wieszczów Narodowych, zwiedzanie krypty grobowej królów polskich i zmarłej tragicznie pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, ołtarz otoczony pomnikami biskupów krakowskich, stały się okazją do zaprezentowania cząstki naszej bogatej historii. Nasi goście w milczeniu i skupieniu podziwiali liczne świadectwa dziejów Polski.
Rynek Krakowski z Sukiennicami, Muzeum Kopalnia Soli „Wieliczka” to jeden
z najcenniejszych zabytków kultury materialnej i duchowej na ziemiach polskich, rocznie odwiedzany przez ponad milion turystów z całego świata. To także zabytek klasy światowej, wpisany jako jeden z pierwszych dwunastu obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO w 1978 roku. Kopalnia Soli „Wieliczka” dzisiaj to zarówno wielowiekowa tradycja jak i nowoczesność, kilkusetletnia historia i podziemne miasto. Zwiedzanie wraz z wizytą w muzeum trwało ponad 4 godziny.
Po niedzielnym odpoczynku w rodzinach polskich, udaliśmy się na wycieczkę do Warszawy, rozpoczynając trasę zwiedzania od Parku Łazienkowskiego-Letniej Rezydencji Króla Stanisława Augusta. Kolejnymi punktami naszej trasy turystycznej było Stare Miasto, Kościół Św. Anny, Kościół Św. Krzyża i wiele innych zabytków. Dla odprężenia udaliśmy się do Hangaru 646- Parku Trampolin w Warszawie. Ponad 50 trampolin, batuty sportowe, basen z gąbkami, plansza akrobatyczna to prawdziwe JUMPCITY na Gocławiu w Warszawie. A więc sport, relaks, odprężenie znalazły się w naszym programie.
Kolejny dzień pobytu stworzył możliwość obserwacji zajęć lekcyjnych, jak również aktywnego w nich uczestniczenia. Po zakończeniu zajęć, uczniowie pracowali nad projektem: „Polacy i Niemcy obalamy stereotypy”. W godzinach popołudniowych udaliśmy się do Parku Linowego na Gutwinie, korzystając jednocześnie z dostępnego sprzętu wodnego.
Kolejne dni obfitowały w atrakcje związane z regionem świętokrzyskim. Nasi goście mieli możliwość zwiedzania Sandomierza, Podziemnej Trasy Turystycznej, Zbrojowni Rycerskiej. Spacer Wąwozem Królowej Jadwigi zakończyliśmy rejsem statkiem po Wiśle, podziwiając Góry Pieprzowe.
Kielce, stolica naszego województwa, zagwarantowała nam niezliczone atrakcje. Jaskinia Odkrywców na Kadzielni, Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, ruiny zamku Chęcińskiego oraz Centrum Nauki Leonardo Da Vinci w Podzamczu, zapewniły urozmaicony i bogaty program intelektualno-kulturowy. Został on bardzo pozytywnie oceniony przez naszych gości. Wyrażali oni chęć ponownego odwiedzenia miejsc, zaprezentowanych przez nasz program wymiany.