Dzisiaj w Biurze Wystaw Artystycznych w Ostrowcu odbył się wernisaż 13 Międzynarodowego Jesiennego Salonu Sztuki. Licznie zgromadzonych gości przywitała dyrektor BWA Jolanta Chwałek. Tegoroczny Jesienny Salon Sztuki odbył się pod patronatem prezydenta Ostrowca Jarosława Górczyńskiego.
– W 13 międzynarodowej odsłonie wzięło udział blisko 500 prac artystów z całego świata – mówi Jolanta Chwałek. -Są tu prace artystów z: Włoch, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Syrii oraz Indii. Konkurs odbywał się dwuetapowo. W pierwszym etapie Szanowne Jury zakwalifikowało prace do wystawy, a w drugim etapie zostały przyznane nagrody.
– To wyjątkowa tradycja – Salon Sztuki w Ostrowcu Świętokrzyskim i tę tradycje warto kontynuować i kultywować- mówi prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński. – Jest to 13 salon sztuki i jak na razie ostatni, ponieważ od wiosny obiekt, w którym się znajdujemy będzie remontowany. W 2018 roku będziemy Państwa gościć w nowych salach Ostrowieckiego Browaru Kultury. Serdeczne podziękowania dla Pani dyrektor, pracowników i współpracowników BWA. Serdeczne gratulacje dla wszystkich artystów.
Przewodniczący jury prof. Stanisław Tabisz, rektor ASP w Krakowie stwierdził, że zawsze do Ostrowca przyjeżdża z ogromną przyjemnością.
– Taka ilość publiczności robi na mnie ogromne wrażenie i tak w Ostrowcu jest podczas każdej wystawy – mówi prof. Stanisław Tabisz. – Widać, że to miasto kocha sztukę.
Do udziału w 13. Międzynarodowym Jesiennym Saloni Sztuki zgłoszono 423 prace przez 161 artystów. W pierwszym etapie, konkursowe Jury dokonało selekcji i zakwalifikowało do wystawy 185 prac 111 artystów. Na specjalnym posiedzeniu, w dniu 17 sierpnia 2016 roku, Jury przyznało nagrody oglądając wszystkie wybrane prace w oryginale. Nagrodę Grand Prix 13. Międzynarodowego Jesiennego Salonu Sztuki w Ostrowcu Świętokrzyskim otrzymał Radosław Skóra za dużych rozmiarów rzeźbę p.t. „Drzewo” wykonaną w stalowej blasze spawanej. Drugą Nagrodę otrzymała Joanna Janowska-Augustyn za zestaw prac wykonanych w technice druku cyfrowego p.t. „Natura morta” (III, IV, V). Trzecią Nagrodę otrzymała Teresa Kotkowska-Rzepecka za zestaw obrazów olejnych p.t. „W stronę ciszy”. Wyróżnienia honorowe Jury przyznało: Wojciechowi Mendzelewskiemu za obiekt wykonany z blachy i papier mache pt. „Pola niepamięci II” oraz Lechowi Mazurkowi za dwie prace zat. „Bez tytułu” (I, II) wykonane w technice cyfrowej. Korzystając z możliwości regulaminowych (regulamin nie zabraniał) z własnej inicjatywy przyznałem specjalne, rektorskie Wyróżnienie honorowe dla Izabeli Kity za obraz namalowany w technice akrylowej z cyklu „Czary mary 1”.