Uczniowie klasy humanistycznej „Staszica” to młodzi ludzie otwarci na świat i potrzeby drugiego człowieka, wrażliwi na szeroko rozumianą sztukę i kulturę, wychodzący poza schematy, kreatywni, a jednocześnie skromni. Czasem to marzyciele i niepoprawni optymiści, którzy z pasją wykorzystują zdolności literackie i dlatego swoje zainteresowania łączą z poszerzaniem wiedzy z zakresu języka polskiego, wiedzy o kulturze, biologii, historii, geografii czy języków obcych. Są ciekawi świata i tego, co dzieje się we współczesnych relacjach międzyludzkich. Swoje umiejętności realizują w takich dziedzinach jak: technologie informacyjne i medialne, film, malarstwo, rysunek, grafika, twórczość literacka czy nauka języka obcego. Mają rozległe zainteresowania i one pozwoliły im uzyskać znaczące sukcesy.
Dziewczęta (Alicja Banasik, Dagmara Pastuszka i Katarzyna Krysa) wzięły udział w Ogólnopolskim Turnieju Literackim „Misja – książka!” (2016) pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Organizatorem konkursu było Wydawnictwo Ridero. Na stronach internetowych wydawnictwa opublikowały zbiorek opowiadań pt. „Bezcenne”.
Autorki zbiorku zainteresowane są literaturą i szeroko rozumianą kulturą, są niezwykle skromne i wrażliwe. Często piszą do przysłowiowej szuflady. Napisały trzy opowiadania. To historie młodych ludzi, którzy stoją przed ważnymi wyborami, muszą zdecydować, co tak naprawdę jest ważne w ich życiu i przekonać się na własnej skórze, że wartości materialne, blichtr, powodzenie to złudna gonitwa za niczym. Jest jednak w tych opowiadaniach nuta optymizmu – w pogoni za tym, co ulotne i pozornie cenne, najważniejszy jest człowiek i jego potrzeby: miłość, przyjaźń, rodzina…
Do udziału w konkursie Ridero zachęciła nas wychowawczyni pani Dorota Mączka w ramach warsztatów dziennikarskich. Są one doskonałym uzupełnieniem lekcji języka polskiego, które poszerzają naszą wiedzę o kulturze. Klasa humanistyczna rozbudziła w nas zamiłowanie do literatury. Dostrzegamy zmiany zachodzące w kulturze i nie boimy się same tworzyć. Dzięki zaangażowaniu w pisanie książki poznałyśmy sposób funkcjonowania nowoczesnych wydawnictw oraz zasady działania internetowych bibliotek. Na proces powstawania zbiorku „Bezcenne” składało się nie tylko pisanie opowiadań, ale też tworzenie ilustracji czy projektowanie oprawy zewnętrznej książki. To nauczyło nas bacznie rozglądać się wokół siebie, bo ciekawe tematy są wszędzie, tylko trzeba umieć je dostrzec – mówią autorki zbiorku.
Temat, który poruszyły dziewczęta, jest dzisiaj bardzo aktualny i ważny, a publikacja zbiorku pokazuje, że młode autorki są wnikliwymi obserwatorkami świata. Cieszy mnie ich refleksyjny stosunek do rzeczywistości i jej dojrzała ocena – podkreśla opiekunka zbiorku, polonistka D. Mączka.
Nie udało nam się zdobyć takiej liczby głosów internetowych, by awansować do kolejnego etapu konkursu, ale jesteśmy zadowolone z samej publikacji, bo praca nad nią dała nam dużo satysfakcji i stała się naszym osobistym sukcesem, dlatego wszystkim, którzy głosowali na „Bezcenne”, serdecznie dziękujemy – mówią autorki zbiorku i ich opiekunka.