Na rynku wydawniczym ukazała się ostatnio jedna z niewielu pozycji odnoszących się do historii Ostrowca Świętokrzyskiego. Mowa o książce dr. Jarosława Dulewicza „Miasta w ruchu. Codzienność w uprzemysławianych ośrodkach miejskich w Polsce w latach siedemdziesiątych XX w.” (Instytut Pamięci Narodowej, Warszawa 2016). Publikacja nie jest jednak typowym przykładem historii lokalnej – autor posłużył się modelami Ostrowca Świętokrzyskiego i Kozienic celem omówienia szerszego procesu tzw. drugiej industrializacji.
Wśród podjętych przez Dulewicza problemów badawczych znalazły się m.in. kwestie wpływu szybkiego uprzemysłowienia na przemiany struktury lokalnej społeczności; „konsekwencji dysharmonii między procesami industrializacji i urbanizacji” czy związek między powyższymi procesami i występowaniem zjawisk niepożądanych. Historyk postanowił również zweryfikować powszechny pogląd o awansie społecznym szerokich rzesz ludności w wyniku inwestycji dekady gierkowskiej.
Książka „Miasta w ruchu…” jest niewątpliwie ciekawą i ważną pozycją dla poznania najnowszej historii Ostrowca Świętokrzyskiego oraz procesu przemian zachodzących w hutniczym mieście w latach 70. XX w.
Promocja odbędzie się w piątek, 10 marca o godz. 16:00 w Auli II Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości (ul. Akademicka 12).