Prezentacja książki reportera z Ostrowca Świętokrzyskiego, Andrzeja Nowaka-Arczewskiego, odbędzie w ogólnopolskiej Telewizji Polskiej, w TVP Historia. Emisję programu zaplanowano 12 marca o godzinie 17.30. Książka Andrzeja Nowaka-Arczewskiego „Zmiłuj się nad nami” i rozmowa z autorem zostanie przedstawiona w popularnym programie, w TVP Historia, w Magazynie Ex Libris.
Andrzej Nowak-Arczewski opowie w programie, że napisał tę książkę, by pokazać naszą współczesność, nasze tu i teraz, swoje przemyślenia wynikające ze spotkań z ludźmi. Starał się w niej pobudzić do refleksji o naturze człowieka, do zastanowienia się nad samym sobą. Chciał, by było to takie katharsis dla każdego z nas, trauma, wstrząs.
To są historie, w których ludzie pokazują swoją skrywaną naturę, swoją wielkość lub swoją małość. To niesamowite historie ludzi zarówno polskiego, jak i żydowskiego pochodzenia, historie, których nie wymyśliłby nawet Wielki Scenarzysta.
To książka, jak napisał jeden z wybitnych krytyków Piotr Bratkowski, o niezbadanych ścieżkach nienawiści, niezbadanych meandrach sumienia.
Książka „Zmiłuj się nad nami” wydana niedawno w Wydawnictwie Prószyński i S-ka wywołuje olbrzymie zainteresowanie mediów ogólnopolskich, portali internetowych. Bardzo pozytywnie wypowiadali się o niej najwybitniejsi krytycy i publicyści na łamach na łamach opiniotwórczych tygodników i dzienników, między innymi „Newsweeka”, „Rzeczpospolitej”.
Książka była przedstawiana na jednym z większych portali Interia.pl, gdzie w ciągu kilku godzin miała blisko pół tysiąca komentarzy, opinii, wypowiedzi. W lutym należała do najczęściej komentowanych książek reporterskich, historycznych na stronach internetowych poświęconych historii, trafiła na listę najczęściej kupowanych w księgarniach i zamawianych przez internet.
Marcin Kube na łamach „Rzeczpospolitej” w szkicu „W zakamarkach pamięci” (z 24 stycznia 2017 r.) napisał: O złej przeszłości nie wolno nikomu zapomnieć – przekonują nowe poruszające reportaże historyczne. (…) „Zmiłuj się nad nami” nie jest reportażem o prawdzie historycznej, demaskującym zbrodniarzy i przypominającym ofiary. Ta książka odkrywa podobne mechanizmy co „Topografia pamięci” Martina Pollacka. Reportażysta zastanawia się, jak to możliwe, by kilkusetletnia historia klimontowskich Żydów została zapomniana w tak krótkim czasie po wojnie. Pokazuje, jak ludzie zmuszeni do bycia świadkami przerażającej eksterminacji swoich sąsiadów próbują ułożyć sobie życie na nowo. (…) Relacje świadków i historyczne zapisy Nowak-Arczewski przeplata autorskimi komentarzami. Pisze z pasją i wnikliwością(…).
Andrzej Nowak-Arczewski jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu na Reportaż imienia Zbigniewa Nosala, autorem głośnej książki „My z pałacu”.