Mariusz Swat – malarstwo

swat1

Najbliższa wystawa w Pałacu Wielopolskich przybliży malarstwo i rysunek Mariusza Swata, znanego ostrowczanom, plastyka związanego od 1983 r. z Ogniskiem Plastycznym.

Mariusz Swat zaczął swoją edukacje plastyczną w wieku 11 lat. Twórczość od razu stała się jego pasją. Debiutował w Galerii Środowisk Twórczych w nieistniejącym już Cafe Browar. Potem przyszedł czas wystaw indywidualnych i zbiorowych. Uczestnictwo w życiu artystycznym i kulturalnym zaznaczał poprzez udział w licznych plenerach, warsztatach i konkursach. Był uczestnikiem wszelkich wydarzeń organizowanych przez Krajowe Centrum Kultury Niewidomych, gdzie odnosił duże sukcesy, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Najważniejsze to: pierwsza nagroda w konkursie „Barwa i Kształt Dotyku”, druga nagroda w konkursie „Eros i Muzy”. Na IV Biennale Sztuki Nieprofesjonalnej Mariusz zdobył III nagrodę za tryptyk „Sonata Jesienna”.

Artysta ma poważne problemy z mową, słuchem i wzrokiem. Twórczość plastyczna każdy rysunek i obraz stał się jego drogą przez świat, naznaczony astygmatami heroicznego trudu codzienności.

W swoich pracach jest niepoprawnym opowiadaczem pełnym szczerości i prawdomówności. Swat wprowadza nas w świat pejzażu nie idealizowanego, lecz takiego jaki jest faktycznie. Tworzy swoje prace jak wytrawny i wprawiony artysta, zna doskonale warsztat rysownika, przepięknie buduje przestrzeń używając plamy i kreski. swatczolo swat2swat3

Na wystawię będzie można zobaczyć 26 prac. Będą to oleje na płótnie, grafiki i rysunki. Otwarcie wystawy odbędzie się 9 kwietnia 2017 r. (niedziela) g. 16:00 w Pałacu Wielopolskich. Wystawa potrwa do połowy maja br.

Polecamy również