Od 22 do 28 kwietnia w Przedszkolu Publicznym numer 15 obchodzone były Światowe Dni Ziemi. Jest to największe ekologiczne święto. W tych dniach królował kolor zielony na znak, że wszyscy chcemy, aby nasza planeta była czysta i zielona. Wszystkie grupy posadziły w Zielonym Ogródku rośliny: bratki, stokrotki, rozchodniki, ozdobne trawy. Wesołe Misie posadziły też Drzewko Przyjaźni – wierzbę argentyńską, którą same wyhodowały. Dzieci wspólnie dekorowały sale zajęć, brały udział w zajęciach z zakresu edukacji ekologicznej, muzycznych, plastyczno- technicznych oraz tanecznych. Przedszkolaki obejrzały spektakl teatralny „Kłopoty leśnych krasnali” w wykonaniu dzieci z grupy „Psotek i Śmieszek”. Tego dnia na znak przyjaźni z przyrodą przedszkolaki ze wszystkich grup wykonały ogromny plakat „Eko- drzewo”.
Na zakończenie obchodów zebraliśmy się wszyscy w sali rekreacyjnej. Przedszkolaki na szóstkę zdały test „Jak dbać o przyrodę”. Aktywnie uczestniczyły w spotkaniu z wróżką Naturą i trzema żywiołami. Świetnie się bawiły biorąc udział w proponowanych przez nią zabawach badawczych. Eksperymentowały z wodą, stworzyły tańczące kolory, poszukiwały wraku zatopionego statku posługując się magnesem, skonstruowały latającą rakietę i helikoptery. Obserwowały i doświadczały powietrza, jego właściwości i zastosowania. Czynny udział dzieci dał im możliwość stawiania hipotez i weryfikowania ich w toku działań.
Ostatniego dnia został również rozstrzygnięty konkurs na EKO – biżuterię, którą to można było podziwiać na specjalnie zorganizowanej wystawie. Uczestnicy otrzymali z rąk Pani dyrektor Grażyny Borkowskiej wspaniałe nagrody i dyplomy.
W ciągu całego tygodnia wszystkie dzieci uczestniczyły w zabawach i konkursach o tematyce ochrony Ziemi przed zanieczyszczeniami. Podczas cyklu zajęć i zabaw dzieci dowiedziały się jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Zrealizowane zadania wpisane były w edukacyjny projekt ekologiczny, który realizuje przedszkole. Idei praktycznej edukacji ekologicznej przyświecają słowa Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż – zapamiętam. Pozwól mi działać, a zrozumiem”.
Celem działań było:
Rozwijanie zainteresowania przyrodą ożywioną i nieożywioną;
Wdrażanie do eksperymentowania, obserwowania, poszukiwania odpowiedzi na różne pytania badawcze oraz formułowania wniosków;
Uwrażliwianie na piękno otaczającego środowiska przyrodniczego;
Kształtowanie postawy proekologicznej;
Uczestniczenie w działaniach mających na celu ochronę przyrody.
Beata Jaworska i Joanna Guzik