W Ostrowcu została upamiętniona 78. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego i utworzenia Służby Zwycięstwu Polsce. Uczniowie ostrowieckich szkół przygotowali biografie żołnierzy Armii Krajowej, a ich prezentacja odbyła się w Miejskim Centrum Kultury. Uczniowie mieli także okazję wysłuchać wykładu dr Henryka Piskunowicza z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Kazimierz Kocowski, prezes ostrowieckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, zaznacza, że nowy sposób świętowania dzisiejszej rocznicy to sposób na zainteresowanie młodych ludzi tematyką II wojny światowej. Jak podkreślał – przyszłość należy do młodzieży, a poprzez takie spotkania można przekazywać wiedzę o przeszłości.
Kazimierz Kocowski dodał również, że dzisiejsza konferencja to pierwszy etap uczczenia rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. W najbliższa niedzielę członkowie ostrowieckiego koła ŚZŻAK wezmą udział w obchodach wojewódzkich w Kielcach.
– Nasza szkoła kultywuje tradycje, dlatego zawsze staramy się brać udział w tego typu uroczystościach – mówi dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Chreptowicza Sławomir Miszczuk. – Na dzisiejsze spotkanie młodzież z naszego liceum przygotowała prezentację dotyczącą majora Piwnika – Ponurego, absolwenta naszej szkoły.
List od prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego, w którym podkreślone zostały wartości patriotyczne, bohaterstwo oraz znaczenie Państwa Podziemnego odczytał radny miejski Mariusz Łata.
Ostrowieckim uroczystościom towarzyszyła wystawa fotografii Feliksa Konderki. W czasie wojny był fotografem w Wólce Milanowskiej i wykonywał zdjęcia do kennkart. Dzięki temu mógł legalnie używać sprzętu fotograficznego i dokumentować życie partyzantów. W jego zbiorach jest wiele zdjęć zgrupowania Ponurego na Wykusie i Szczytniaku. Na stałe ekspozycja znajduje się w Suchedniowie, w Ostrowcu można ją było zobaczyć tylko dziś, od jutra będzie prezentowana w Waśniowie.