Radna Małgorzata Krysa podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego wyraziła podziękowania dla władz miasta i pracowników Miejskiego Ośródka Pomocy Społecznej za skuteczną walkę z bezdomnością.
-Wyrażam uznanie dla pani Magdaleny Salwerowicz Dyrektor MOPS oraz jej współpracowników za profesjonalne przygotowanie Gminnego Programu Wspierającego Rozwiązywanie Problemów Bezdomności w Ostrowcu Świętokrzyskim na lata 2017-2020- mówi radna Małgorzata Krysa. -Wartością jego jest zaangażowanie szeregu instytucji oraz możliwość wielostronnych skoordynowanych działań, które pozwolą na skuteczniejsze rozwiązywanie problemu bezdomności w naszym mieście. Myślę, że realnym wsparciem dla tego programu byłoby przystosowanie kilku pustych lokali znajdujących się w zasobach gminy np. po instytucjach, które zakończyły swoją działalność na potrzeby mieszkań chronionych, które są niezbędne dla skutecznego wychodzenia z bezdomności. Ludzie korzystający z takich mieszkań mogliby na nowo uczyć się życia w społeczeństwie i samodzielnego zaspakajania swoich potrzeb.
Niebawem w Ostrowcu zostanie oddany do użytku jeden lokal chroniony.
– Realizujemy wiele programów zdrowotnych i prospołecznych, za co bardzo dziękuje radnym – mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.– Szczególnie panie radne są bardzo zaangażowane w realizację tych programów. Także program wychodzenia z bezdomności przy wsparciu wielu instytucji jest realizowany. Niebawem w naszym mieście oddane zostanie do użytku jedno mieszkanie chronione. Będzie to program pilotażowy.
Zgodnie z Ustawą o pomocy społecznej mieszkanie chronione to lokal mieszkalny, którego warunki mają za zadanie przygotować osoby w nim mieszkające do prowadzenia samodzielnego życia, uczestnictwa w życiu społecznym i ułatwić integrację społeczną. Przygotowaniem tym zajmują się specjaliści z różnych dziedzin: pracownik socjalny, psycholog, terapeuta, asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun i inni.
W dniu dzisiejszym w ostrowieckim ratuszu odbyło się posiedzenie Sesji Rady Miasta , podczas której podjęto 16 uchwał. Pierwsze uchwały dotyczyły przekształcenia dotychczasowych sześcioletnich ostrowieckich szkół podstawowych w ośmioletnie szkoły podstawowe. Kolejne osiem uchwały dotyczyły, m.in: Gminnego Programu Wspierającego Rozwiązywanie Problemu Bezdomności w Ostrowcu Świętokrzyskim w latach 2017-2020,ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodku wsparcia – schronisku dla osób bezdomnych oraz w mieszkaniach chronionych, a także nabycia nieruchomości, wynajęcia gruntu, określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Gmina Ostrowiec Świętokrzyski, ogłoszenia tekstu jednolitego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta. Wszystkie uchwały zostały zatwierdzone jednogłośnie.
W części dotyczącej interpelacji zadano wiele pytań. Interpelacje i zapytania w szczególności dotyczyły infrastruktury drogowo-chodnikowej, ale także remontów grobów byłych prezydentów miasta, czy programu gminnego dotyczącego zbadania wśród ostrowieckich dzieci wad postawy.
Prezydent udzielając odpowiedzi bardzo pozytywnie ustosunkował się do tej interpelacji, sugerując, że takie badania należałoby zacząć od przeprowadzenia w grupach przedszkolnych.