Jednym z powszechnych problemów na obecnym rynku pracy jest zjawisko zatrudniania na podstawie umów cywilnoprawnych osób, które świadczą pracę w takim samym zakresie jak osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy.
Należy bowiem wyraźnie odróżnić zatrudnienie na podstawie stosunku pracy, od związania stosunkiem cywilnoprawnym (w praktyce najczęściej umową zlecenia bądź umową o dzieło). Jeżeli zatem osoba, z którą zawarto np: umowę zlecenia, w rzeczywistości wykonuje pracę charakterystyczną dla zatrudnienia na podstawie stosunku pracy, wówczas powinna wytoczyć przeciwko podmiotowi, z którym zawarła tę umowę, powództwo o ustalenie istnienia stosunku pracy. Co oczywiste, precyzyjna treść żądania pozwu, a także argumentów zawartych w jego uzasadnieniu zależy od okoliczności danego przypadku. Powództwo powinno być wytoczone przed Sąd Rejonowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania/siedzibę pozwanego, miejsce wykonywania pracy bądź siedzibę zakładu pracy pozwanego.
Dążenie do ustalenia istnienia stosunku pracy przynosi dla pracownika wiele korzyści, takich jak m.in. kontynuacja stażu pracy, istnienie licznych uprawnień pracowniczych (np: urlopów, normowania czasu pracy), gwarancja minimalnego wynagrodzenia, zwiększona stabilność zatrudnienia itp. Możliwość osiągnięcia tych korzyści powinna być odzwierciedlona w uzasadnieniu pozwu, ponieważ każde roszczenie o ustalenie treści stosunku prawnego wymaga wykazania interesu prawnego.
Warto również wiedzieć, że zawarcie z daną osobą umowy cywilnoprawnej, w warunkach, w których powinna być zawarta umowa o pracę, stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, zagrożone karą grzywny w wysokości od 1 000 zł do 30 000 zł.
Serdecznie zapraszamy do naszej Kancelarii, która wśród wielu innych, zajmuje się również zagadnieniami z zakresu prawa pracy.
Kancelaria Prawna Omega Traugutta 2, Ostrowiec Świętokrzyski
Tel. 533 833 813
Fot. Kancelarie Prawne „Omega”
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych ogłoszeń.