Wezwanie od komornika- Co robić?

Tekst promocyjny

Dostałeś od komornika zawiadomienie o wszczęciu egzekucji na podstawie „prawomocnego nakazu zapłaty” z Sądu w Lublinie (tzw. e-sąd), zaopatrzonego w klauzulę wykonalności, o którym pierwszy raz słyszysz? Nie martw się, wciąż możesz się bronić. Są trzy postępowania odrębne, którym przyświeca ta sama idea: przyśpieszenie i uproszczenie drogi prowadzącej do merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy.

Te postępowania to: upominawcze, nakazowe i uproszczone. W trybie tych postępowań, zwłaszcza upominawczego i nakazowego, jest większość spraw spornych rozpatrywanych przez sądy rejonowe. Dwa z nich: upominawcze i nakazowe, charakteryzują się tym, że wyrok zapada bez udziału i wiedzy pozwanego.

Dlatego jeśli dostałeś zawiadomienie od komornika o wszczęciu egzekucji przyjdź bardzo możliwe, że możesz się jeszcze obronić. Jedyną drogą obrony przed nakazem zapłaty wydanym w postępowaniu upominawczym jest wniesienie sprzeciwu od niego zaś w postępowaniu nakazowym wniesienie zarzutów. Prawidłowe pod względem formalnym wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty powoduje, że nakaz ten automatycznie traci moc (dotyczy to także spraw gospodarczych). Sąd wyznacza rozprawę. Natomiast jeśli zarzuty zostaną wniesione prawidłowo, sprawa będzie rozpatrzona w zwykłym trybie. Wprawdzie nakaz ten nie jest natychmiast wykonalny, ale na jego podstawie wierzyciel może uzyskać zabezpieczenie swojego roszczenia. Co to oznacza?

Otóż z nakazem uwzględniającym roszczenie wierzyciel może udać się bezpośrednio do komornika, by ten tytułem zabezpieczenia, np. zajął rachunek bankowy pozwanego, może też ustanowić hipotekę przymusową na nieruchomości pozwanego.

Kancelaria Prawna Omega

ul. Traugutta 2, Ostrowiec Świętokrzyski

www.prawnikostrowiec.pl

Tel. 533 833 813

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych ogłoszeń.

Fot. Kancelarie Prawne Omega

Polecamy również