W Centrum Kształcenia Ustawicznego systematycznie organizowane są spotkania poświęcone pozytywnej motywacji, przedsiębiorczości, działalności gospodarczej. Promowane są postawy aktywne, samodzielne, kreatywne. Niedawno w placówce na Sandomierskiej gościł przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy ze szkoleniem poświęconym najważniejszym zagadnieniom z zakresu prawa pracy, wcześniej placówka organizowała konferencję z udziałem przedstawicieli UM, PUP, ZUS, US oraz przedsiębiorców, którzy dzielili się wskazówkami, jak zakładać i prowadzić własny biznes oraz dobrymi praktykami działań.
– Zależy nam na wykształceniu naszych słuchaczy na dobrych fachowców, dobrych pracowników, a także zachęcamy ich do zakładania własnego biznesu, chcemy wyposażyć ich w wiedzę z zakresu prawa pracy. Stąd współpraca z przedsiębiorcami, organizacjami, instytucjami rynku pracy, także Państwową Inspekcją Pracy – wyjaśnia dyrektor Aneta Pierścińska-Maruszewska.
12 stycznia słuchacze CKU wezmą udział w konkursie ze znajomości prawa pracy, organizowanym przez PIP. Natomiast na początku lutego z wykładem poświęconym unikaniu oszustw gospodarczych wystąpi nauczyciel akademicki Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości.
Oferta CKU, stale modernizowana, jest nakierowana na realizowanie potrzeb przede wszystkim mieszkańców miasta i powiatu. Stąd propozycje bezpłatnego kształcenia w zawodach deficytowych; krawiec, technik przemysłu mody, opiekun medyczny, fryzjer, kosmetyczka, elektryk i wielu innych. Nie zawsze celem naszych słuchaczy jest jednak zatrudnienie. Niektórzy chcą po prostu zdobyć nowe umiejętności czy rozwijać swoje pasje pod okiem fachowca, dlatego oferta CKU jest pojemna. Tu sporym zainteresowaniem co semestr cieszą się florysta czy technik architektury krajobrazu. Ponadto zainteresowane osoby mogą uzupełnić wykształcenie w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych. Na uwagę zasługuje reaktywacja szkoły policealnej o profilu opiekunka dziecięca.
– Wnioski na bezpłatne kwalifikacyjne kursy zawodowe oraz do liceum i szkół policealnych realizowanych w systemie zaocznym mogą składać osoby dorosłe; nie ma znaczenia, czy są gdzieś zatrudnione, czy są bezrobotne. Termin upływa 20 stycznia 2018 r., nowy semestr zaczynamy bowiem z początkiem lutego – informuje dyrektor CKU.
Placówka stosuje innowacyjne rozwiązania, realizuje dualny system kształcenia, współpracując z pracodawcami, organizuje wyjazdy studyjne, spotkania z uznanymi ekspertami w danych zawodach i – co podkreśla kadra pracownicza oraz potwierdzają słuchacze – zapewnia wspaniałą atmosferę.
– Chodzi przecież o to, by mieć przyjemność z tego, co się robi; nauka w każdym wieku ma dawać radość i satysfakcję – kwituje dyrektor Aneta Pierścińska-Maruszewska.