Polska ma jeden z najwyższych współczynników zachorowalności i śmierci na raka szyjki macicy, w porównaniu z pozostałymi krajami Europy. Najważniejszym czynnikiem sprawczym raka szyjki macicy jest zakażenie typami onkogennymi HPV. Radna Rady Miasta Joanna Pikus na ostatniej sesji Miejskiej zgłosiła interpelacje dotyczącą profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego za pomocą szczepień. Trzy najczęściej występujące typy wirusa: HPV 16, 18 i 45 są wysoko onkogenne i odpowiadają za 80 % zachorowań na raka szyjki macicy. W mniejszym stopniu wirus ten odpowiada za inne nowotwory żeńskich narządów płciowych oraz nowotwory skóry- mówi Joanna Pikus. Warto podkreślić, iż Światowa Organizacja Zdrowia uznała wirusa HPV za czynnik rakotwórczy dla człowieka. Wskazała również, że istotną rolę pełni profilaktyka pierwotna, czyli szczepienia. Program polityki zdrowotnej dotyczący tegoż problemu napisałam na podstawie aktualnych. Obecnie został on przedłożony do Agencji Technologii Medycznej i Taryfikacji celem zaopiniowania- informuje Radna. Wg zaleceń szczepienia kierowane powinny być do dwunastoletnich dziewcząt i wykonane według schematu dwudawkowego.
Skuteczność zapobiegania powstawaniu raka szyjki macicy przy pomocy szczepień jest wysoka. Szczepionki zapobiegają zmianom nowotworowym u ok. 90% osób poddanych szczepieniu. Także częstość występowania stanów przednowotworowych u kobiet szczepionych jest znacząco niższa.
Obecnie obserwacja dotycząca objawów niepożądanych opiera się o dokładne rejestry, zawierające bazę kilkuset milionów kobiet na całym świecie. By rozwiać wszelkie wątpliwości Europejska Agencja Leków (EMA) przeprowadziła wnikliwą analizę danych i wydała komunikat, w którym uznała szczepienia przeciw HPV za bezpieczne. Jest to kolejny komunikat w którym EMA podtrzymuje to stanowisko. Również Amerykańska Akademia Pediatryczna w raporcie z lutego 2016 r. ogłosiła dane, z których wynika, że profil bezpieczeństwa szczepionek HPV jest sprawdzony. Jedna z najważniejszych amerykańskich instytucji zajmujących się profilaktyką chorób -Centers for Disease Control and Prevention wydała jednoznaczne rekomendacje potwierdzające skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek HPV.