Piękno zaklęte w drewnie – Dzień Zabytków w „Radwanie”

Po raz kolejny ostrowiecki Oddział PTTK im. Mieczysława Radwana włączył się w obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, który obchodzony jest na całym świecie 18 kwietnia. W tym roku poświęcił go zabytkowym kościołom drewnianym regionu świętokrzyskiego.

Oddział PTTK im. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. w 2011 r. zainicjował na Ziemi Ostrowieckiej obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Od tamtej pory co roku celebruje to święto organizując sesje popularnonaukowe bądź wykłady. W tym roku z okazji MDOZ przygotował wykład monograficzny poświęcony kościołom drewnianym regionu świętokrzyskiego uzupełniony o pokaz multimedialny.

– Od czasów prasłowiańskich poczynając, na terenie obecnej Polski, podstawowym materiałem do budowy było drewno, materiał dostępny, w pełni odnawialny i tani. Jego źródłem były lasy gęsto porastające nasze ziemie. Znakomicie radzono sobie z obróbką drewna, posiadano odpowiednie narzędzia i wiedzę. Z drzewa budowano obiekty w miastach i na wsiach. Wznoszono z niego niemal wszystko: domy mieszkalne, zarówno dwory jak i wiejskie chałupy, zagrody, budynki gospodarczo-inwentarskie, magazyny i składy, obiekty gospodarczo-przemysłowe tj. kuźnice czy młyny wodne i wietrzne, mosty, karczmy, zajazdy, kościoły, kapliczki, dzwonnice, synagogi itd. Drewno jako materiał uzupełniający stosowano także przy wznoszeniu obiektów obronnych. Większość tych obiektów nie przetrzymało próby czasu. Padły ofiarą pożarów bądź uległy rozbiórce. Do dnia dzisiejszego zachowały się nieliczne zabytki drewnianej architektury sakralnej i świeckiej. Najliczniejszą grupę wśród nich stanowią właśnie kościoły drewniane- powiedziała historyk Monika BryłaMazurkiewicz, pomysłodawczyni i organizatorka wszystkich wydarzeń organizowanych w ramach Dnia Zabytków.

Wykład poparty prezentacjami multimedialnymi składał się z dwóch części, w pierwszej omówiono wszystkie zabytkowe drewniane kościoły, a także dzwonnice znajdujące się na terenie województwa, w drugiej szczegółowo omówiono historię i wygląd kościołów z terenu powiatu ostrowieckiego, a te wznoszą się w Rudzie Kościelnej, Sarnówku Dużym, Bodzechowie, Ostrowcu Św., na Górze Witosławskiej.

Wykład nt. zabytkowych kościołów drewnianych został zorganizowany w ramach projektu „Ciebie jedną kocham…- czyli historycznym szlakiem przez Świętokrzyskie” (V edycja) współfinansowanego ze środków Województwa Świętokrzyskiego.

 

Polecamy również