Postępowanie w sprawie o separację może toczyć się w trybie procesowym bądź nieprocesowym.
Separacja może być orzeczona w trybie postępowania nieprocesowego w sytuacji, gdy małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci i zgodnie żądają separacji. Sprawa o separację jest rozstrzygana w trybie nieprocesowym również w przypadku, kiedy wniosek o separację złoży tylko jedno z małżonków, a drugie potwierdzi pisemnie swoją zgodę.
Tryb nieprocesowy jest trybem uproszczonym oraz przyspieszonym. W większości wypadków sprawa ogranicza się do jednego posiedzenia (jednej rozprawy). Postanowienie sądu zostaje wydane po wysłuchaniu obu stron. Orzeczenie separacji w trybie nieprocesowym odbywa się bez orzekania o winie.
Skutki prawne orzeczenia o winie
W przypadku rozprawy separacyjnej określenie winnego rozpadu pożycia małżeńskiego prowadzi do skutków prawnych. Najważniejszymi z nich, a zarazem najbardziej odczuwalnymi są skutki finansowe.
Małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa ma prawo domagać się alimentów od drugiego małżonka – jeśli małżonek nie uznany za wyłącznie winnego, znajdzie się w niedostatku. Sąd orzeka o przyznaniu oraz wysokości alimentów na rzecz małżonka znajdującego się w niedostatku. Podczas ustalania kwoty alimentów sąd bierze pod uwagę usprawiedliwione potrzeby małżonka starającego się o alimenty oraz możliwości finansowe drugiego małżonka.
Małżonek, który został uznany za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa, może zostać zobowiązany przez sąd do płacenia alimentów, również wtedy, gdy jego współmałżonek nie znajduje się w niedostatku, ale znacznie obniżył się jego status materialny.
Małżonek, który został uznany za winnego rozpadu małżeństwa nie może starać się o alimenty.
Należy pamiętać, że w przypadku separacji obowiązek alimentacyjny nie jest określony w czasie, tak jak to jest w przypadku rozwodów. Małżonkowie będący w separacji są zobowiązani płacić zasądzone alimenty do czasu zniesienia separacji, rozwodu lub śmierci małżonka, na rzecz którego płacone było świadczenie. W trakcie trwania separacji można składać wniosek do sądu o zmianę kwoty alimentów ich zasądzenie lub zniesienie.
O wszystkich sprawach związanych z płaceniem alimentów decyduje sąd.
Wina w rozpadzie małżeństwa może polegać na różnych zachowaniach się małżonka, może nimi być zdrada małżeńska, alkoholizm, przemoc domowa czy też zwykła obojętność wobec małżonka a nawet oziębłość seksualna. Pomocą we wskazaniu sądowi tych przyczyn służą właśnie wnioski dowodowe.
Zasadą procesową jest przeprowadzenie w pierwszej kolejności dowodów wnioskowanych przez stronę powodową, głównie dotyczy to przesłuchania świadków co oznacza, że świadkowie powoda będą najczęściej słuchani w pierwszej kolejności. W trakcie przesłuchania każda ze stron może zadawać świadkowi pytania, jednakże mogą one dotyczyć tylko okoliczności, na które świadek został zawnioskowany, wyjątkowo sąd może dopuścić pytanie wykraczające poza obręb wniosku. Świadkowi nie wolno zadawać pytań sugerujących odpowiedź, pytania takie najczęściej są przez sąd uchylane.
Od konieczności wskazywania sądowi dowodów poza koniecznymi (akty USC, ewentualne umowy małżeńskie, zeznania stron) wyjątkami są sprawy gdy obie strony godzą się na separację bez orzekania o winie albo gdy jedna bądź obie strony zgadzają się na poniesienie winy w rozpadzie związku małżeńskiego.
Dodatkową okolicznością jest nieposiadanie małoletnich dzieci, gdyż w wypadku ich posiadania koniecznością jest przeprowadzenie dowodu na okoliczność sytuacji małoletnich dzieci. Zazwyczaj są to zeznania świadków jak również opinia z Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno Konsultacyjnego.
Pamiętać należy, że sąd wydając wyrok opiera się na całym materiale dowodowym zgromadzonym w sprawie, wobec czego należy umiejętnie wskazywać sądowi dowody, a następnie je rzetelnie przeprowadzać.
Zapraszamy do korzystania z naszych usług.
Kancelaria Prawna Omega
ul. Traugutta 2 lok.3,
Ostrowiec Świętokrzyski
Tel. 533 833 813
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych ogłoszeń.