Warsztaty archeologii doświadczalnej w Nietulisku Dużym, gmina Kunów. 8-9 września 2018 roku. Spotkanie pierwsze – dymarskie.
Ruiny walcowni żelaza w Nietulisku Dużym będą ponownie świadkiem niecodziennego spotkania. Na teren dawnego zbiornika wodnego, koło tzw. wyspy wracają rekonstruktorzy antyku, których znaczna liczba okupowała już ten obszar 13 i 14 lipca w czasie Inauguracji Żelaznej Kolebki.
Tym razem chcemy wszystkich chętnych zaznajomić nieco bliżej z wybranymi elementami życia codziennego w starożytności w dolinie Kamiennej i Górach Świętokrzyskich. Sięgniemy w tym celu także do umiejętności osób zajmujących się odtwarzaniem rzemiosła okresu wpływów rzymskich nieco dalej od naszego regionu. Znów będziemy gościć Gotów z Masłomęcza, którzy będą wspierać „lokalnych” Lugiów i Wandalów przy budowie pieca garncarskiego, farbowaniu wełny czy prezentacji rekonstrukcji broni, stroju oraz narzędzi używanych nieomal 2000 lat temu. Będzie można znów spróbować swych sił w strzelaniu z łuku czy rzucie oszczepem. Chętni będą mogli też spróbować własnoręcznie ulepić gliniane naczynie.
Warsztatowy charakter proponowanej wycieczki w przeszłość rejonu Nietuliska Dużego skłania nas do próby wykonania z udziałem publiczności pieca dymarskiego, nazwanego niegdyś przez archeologów piecem kunowskim. Piec ten będziemy eksploatować w niedzielę 9 września, natomiast w sobotę zaprezentujemy jeszcze inny obiekt hutniczy – tzw. piec z bocznym spustem żużla, z którego również wydobędziemy łupkę żelazną. Chcemy też przygotować wraz z naszymi gośćmi mielerz, w którym planujemy uzyskać węgiel drzewny będący paliwem używanym przez starożytnych hutników, kowali i odlewników. Zwiedzający będą mogli poznać praktycznie wszystkie etapy pracy antycznych dymarzy, gdyż będzie można także spróbować wytworzyć charakterystyczne dla naszego regionu kształtki z lessu do budowy pieca i wziąć udział w prażeniu rudy żelaza na prażaku.
Zakładamy, że nasi goście zechcą też zapoznać się z roślinami wykorzystywanymi w pradziejach w celach spożywczych, ale również leczniczych. Wycieczka botaniczna po Żelaznej Kolebce pod przewodnictwem Aleksandry Flory umożliwi poznanie przydatnych, także i dziś, dziko rosnących roślin. Przekonamy się także, że nie tylko starożytni Sumerowie uważali, że „piwo daje czystą silę i smutek w radość przemienia”, gdyż zaprezentujemy archaiczne metody warzenia piwa, z pewnością znane dawnym mieszkańcom ziem polskich.
Warsztaty będą odbywać się w godzinach 10.00-18.00 – w sobotę i w niedzielę 8 i 9 września. Planowana rozbiórka pieców dymarskich ok. godziny 17.00 każdego dnia warsztatów. Budowa mielerza przewidywana jest do ukończenia w sobotę i wówczas (ok. 18.00), po podaniu zarzewia rozpoczniemy zwęglanie w nim drewna. Natomiast w niedzielę będzie można wziąć udział w budowie kolejnego tego typu obiektu – w sąsiedztwie pracującego mielerza. Prażenie rudy przewidujemy rozpocząć ok. godz. 14.00 każdego dnia imprezy. Budowa pieca garncarskiego zakładana jest, jako proces długotrwały, przypuszczalnie możliwy do zakończenia w czasie kolejnych warsztatów 15 i 16 września. Prezentacje stroju i uzbrojenia będą ponawiane zależnie od zgromadzonej liczby nowoprzybyłych gości warsztatów.
Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w spotkaniu. Wstęp Wolny.