Uczniowie Staszica na „Dniu Otwartym” UJ w Krakowie

st1

22 marca 2019 roku odbył się Dzień Otwarty Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jak co roku organizatorzy zapewnili nam wystawy wszystkich wydziałów, na których można było się dowiedzieć, jak wyglądają studia na danym kierunku, czego można się nauczyć, a także porozmawiać z wykładowcami, studentami i absolwentami. Na samym początku uczniowie szkół średnich zostali przywitani przez Prorektora ds. polityki kadrowej i finansowej — prof. dr hab. Jacka Popiela; jak i również przewodniczącego Samorządu Studentów Jakuba Bakonyia.

st2Oprócz tego Uniwersytet zaoferował nam kilka wykładów, a jednym z nich był wykład zatytułowany „Co mówi o nas język. I ten w codziennej komunikacji, i ten w wirtualnej” prowadzony przez dr Małgorzatę Majewską. Był to wykład poświęcony temu, co otacza nas w dzisiejszym świecie — narastającemu hejtowi; a także komunikacji, jaką posługuje się w szczególności dzisiejsza młodzież. Dr Majewska uświadomiła nam, jak informacje, które zamieszczamy na Facebooku, mogą wpłynąć na naszą przyszłość. Podała nam przykład, jak „mem”, dodany przez jedną z absolwentek UJ, przekreślił jej szansę na karierę w jednej z największych polskich gazet. Poza wykładami, które dotyczyły konkretnych rzeczy, mogliśmy posłuchać na temat poszczególnych wydziałów i dowiedzieć się czegoś o niektórych kierunkach, jakie Uniwersytet Jagielloński może nam zaoferować.

Mieliśmy również możliwość porozmawiania z przedstawicielami Samorządu Studentów i wziąć udział w krótkich quizach, na których mogliśmy wygrać drobne upominki w postaci notesów, długopisów i toreb z logo Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także porozmawiać ze studentami, którzy biorą czynny udział w rozwijaniu kultury nie tylko Uniwersytetu, ale również całego Krakowa. Rozmawiając ze studentami, dowiedziałam się o grupie, która nazywana jest Bractwem Czapki Studenckiej. Po krótkim kontakcie z nimi mogę z pewnością stwierdzić, że jest to grupa naprawdę zżyta i pokazująca, że studia to nie tylko nauka, ale również zabawa i „bratanie się” z innymi studentami.

Uniwersytet Jagielloński po raz kolejny pokazuje, że wybór tej uczelni nie będzie błędem, którego będziemy żałować przez resztę swojego życia.

Tekst i fot.: Klaudia Sasak

Polecamy również