W Przedszkolu Publicznym nr 19 w ramach realizacji Projektu Antyalkoholowego „Żyję zdrowo – nałogom mówię NIE!” odbyło się spotkanie z przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Joanną Pikus oraz wiceprzewodniczącą Moniką Orzech.
Gości powitała dyrektor przedszkola – Aneta Stachurska i poprosiła o krótką prelekcję na temat nałogów, uzależnień i sposobów ich przeciwdziałania. Zaproszone panie promowały ideę życia w trzeźwości, a także uświadamiały grożące niebezpieczeństwa związane z alkoholem i jego nadużywaniem. Przybliżyły dzieciom również tematykę innych uzależnień, tj. nikotyna, narkotyki, leki, telefony komórkowe i komputery. Trudno uwierzyć, ale dzieci w wieku przedszkolnym spędzają dużo czasu przed telewizorem, a nawet komputerem. Panie zachęcały więc do zdrowego trybu życia, właściwego odżywiania i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu razem z rodzicami. Zapraszały więc dzieci i ich rodziców do udziału w piknikach, festynach organizowanych przez Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
Po prelekcji miał miejsce występ artystyczny przedszkolaków w wykonaniu dzieci 6 – letnich z grupy „Jeżyki” i 5 – letnich z grupy „Sowy”, w którym dzieci udowodniły, że znają PRAWA DZIECKA, potrafią mówić NIE, jeśli zachodzi taka potrzeba, a także zgłaszać osobom dorosłym swoje problemy. Piękny przekaz w wierszu „Krzyknij NIE!” zaprezentowały dzieci z oddziału VII pod kierunkiem Bożeny Czemierys. Wzruszającą piosenkę „Rodzina jest OK” zaśpiewały przedszkolaki z oddziału V przygotowane przez Magdalenę Kawiak, która była również koordynatorem spotkania.
Projekt był realizowany jako forma profilaktyki antyalkoholowej oraz integracji dzieci i rodziców podczas realizowania wspólnych zadań. Celem jego było kształtowanie pozytywnych wzorców zachowań i postaw asertywnych oraz propagowanie zdrowego stylu życia.
Przedszkole nr 19 od kilku lat współpracuje z Zespołem Interdyscyplinarnym, corocznie dzieci biorą udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Bez Przemocy, inauguracjach kampanii „Białej wstążki” w kinie Etiuda (występy artystyczne dzieci), w konkursie plastycznym pod hasłem „Dzieci mówią STOP PRZEMOCY”, piknikach, festynach profilaktycznych(występy dzieci, stoiska edukacyjne, prowadzenie imprezy, poczęstunek) oraz w konferencjach organizowanych w ramach tej kampanii.