Pod takim hasłem w bieżącym roku szkolnym realizowany był w Przedszkolu Publicznym nr 7 projekt edukacyjny będący formą profilaktyki antyalkoholowej oraz integracji dzieci i rodziców podczas realizowania wspólnych zadań.
W trakcie licznych prelekcji i pogadanek uczestnicy projektu mogli wzbogacić swoją wiedzę nie tylko o zagrożeniach i konsekwencjach wynikających z nadużywania alkoholu, ale przede wszystkim, jak radzić sobie w sytuacjach trudnych bez sięgania po alkohol oraz gdzie w razie konieczności można uzyskać pomoc. Oprócz praktycznych spotkań profilaktycznych ze specjalistami, gazetek tematycznych w kąciku dla rodziców, w przedszkolu podejmowano szereg działań wzmacniających wzajemne relacje rodzinne podczas aktywnego spędzania czasu wolnego. Stało się to jednocześnie świetnym przyczynkiem do kształtowania i promowania pozytywnych wzorców zachowań oraz zdrowego stylu życia.
Już małe dzieci spędzają dużo czasu przed telewizorem, sięgają po telefon, gry komputerowe, co w przyszłości może prowadzić do powstawania uzależnień. Dlatego jak najwcześniej należy zachęcać wszystkich do aktywności i budowania pozytywnych relacji i więzi rodzinnych. Promowanie idei życia w trzeźwości ściśle wiąże się z ukazaniem alternatywnych form spędzania czasu wolnego – wolnego od alkoholu i innych uzależnień.
Rajdy piesze i rowerowe, festyny i pikniki, rodzinne grillowanie i spotkania sprzyjają i zachęcają do zdrowego stylu życia. Piknik profilaktyczny, który odbył się w przedszkolnym ogrodzie stanowił podsumowanie licznych działań realizowanych z dziećmi i rodzicami, zaś kulminacyjnym momentem było wspólne założenie ogródka, w którym znalazły się zioła i rośliny, których znaczną część dzieci hodowały w swoich salach. W sadzeniu roślin pomagały aktywnie dzieci z Przedszkola nr 19, które również brało udział w realizacji projektu. Kwiatów i ziół było tak wiele, że ozdobiły także liczne klomby wokół przedszkola. Wypiękniał ogród i jego otoczenie. Piknik stał się też okazją do zaprezentowania dziecięcych prac plastycznych będących odpowiedzią na pytanie – „Jak zdrowo żyć?” To poprzez twórczość plastyczną, muzyczną dzieci pokazują, że chcą żyć w świecie zdrowym i bezpiecznym, wolnym od nałogów i uzależnień. Sam piknik dostarczył uczestnikom wielu przykładów na aktywne i kreatywne zajęcia i zabawy. Była ścieżka sensoryczna, kąciki twórczej aktywności, konkursy i pokazy. A już następnego dnia dzieci zaprosiły rodziców na rajd rowerowy na Gutwin, gdzie wszyscy świetnie się bawili.
W profilaktyce antyalkoholowej niebagatelne znaczenie ma wspólne odczuwanie radości i satysfakcji z efektywnego gospodarowania czasem wolnym, dlatego warto wkładać wiele wysiłku, aby nauczyć siebie i dziecko, jak zdrowo żyć, by w przyszłości radzić sobie w sytuacjach trudnych, a problemy rozwiązywać bez konieczności sięgania po alkohol.