Europejski Dzień Logopedy był obchodzony we wszystkich krajach Unii Europejskiej 6 marca. W naszym przedszkolu rozpowszechnialiśmy wiedzę logopedyczną oraz tworzyliśmy warunki do szybkiej i rzetelnej konsultacji. We wszystkich grupach pod okiem logopedy zostały przeprowadzone grupowe zajęcia i zabawy logopedyczne. Celem tych zajęć było wspomaganie prawidłowego rozwoju mowy u dzieci usprawniając aparat artykulacyjny.
Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem i wytrwałością uczestniczyły we wszystkich zabawach. Dowiedziały się również na czym polega praca logopedy i co powinniśmy robić, żeby pięknie i poprawnie się wypowiadać.
Pani Marzena Lipa – neurologopeda zorganizowała warsztaty dla dzieci i rodziców
,,Wesoła gimnastyka buzi i języka’’, które pokazały, że wspólne spędzanie czasu przy ćwiczeniach logopedycznych może być świetną zabawą. Głównym celem spotkania było uświadomienie, jak ważna jest sprawność narządów artykulacyjnych w mowie oraz zachęcenie dzieci i ich rodziców do systematycznych ćwiczeń. Zaproponowano wiele zabaw wspomagających i rozwijających mowę dziecka. Ćwiczenia w formie różnorodnych zabaw miały na celu usprawnić motorykę narządów mowy, kształtować prawidłowy tor oddechowy, pogłębić oddech, usprawnić mięśnie języka, warg, podniebienia i żuchwy. Do gustu szczególnie przypadło dzieciom dmuchanie na serwetki, zrobienie ,,grzebyka” z papieru czy przenoszenie kółeczek wyciętych z kolorowego papieru na talerzyk za pomocą słomki. Ciekawą atrakcją było również jedzenie paluszków bez użycia rąk oraz gra polegająca na poprawnym nazwaniu ilustracji połączonym z ustawianiem wieży z kubeczków. Wszyscy rodzice wykonywali wspólnie z dziećmi kolorowe wiatraczki i zajączka z rękawiczki do ćwiczeń oddechowych. Każdy z rodziców otrzymał materiały warsztatowe: informacje
o najczęstszych wadach mowy występujących u dzieci w wieku przedszkolnym, karty pracy
i ćwiczenia do zabaw z dzieckiem w domu. Warsztaty przebiegały w bardzo miłej atmosferze. Uświadomiły rodzicom jak wielki problem stanowią wady i zaburzenia mowy dzieci. Poświęcony temu czas z pewnością nie pójdzie na marne, a w przyszłości przyniesie wspaniałe efekty. Na zakończenie nagrodzono dzieci balonami z miłą niespodzianką.
Warto przypomnieć jak ważna jest zarówno profilaktyka, jak i wcześnie podjęta terapia logopedyczna. Jeśli cokolwiek niepokoi Państwa w mowie Waszych dzieci, nie zwlekajcie – udajcie się do logopedy.
Tekst i Foto PP nr 21