ŚWIĘTO DRZEWA W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR 19

zwieto drzewa

d1 d2 d3 d4 d5 d6 d7 d8 d9 d10 d11 d12 d13 d14 d15 d16 d17 d18 d19 d20 d21 d22 d23Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja – polskiej organizacji ekologicznej zajmującej się ochroną środowiska naturalnego i prawami zwierząt.

W dniu 09.10.2020r. w Przedszkolu Publicznym nr 19 odbyły się uroczyste obchody Święta Drzewa pod hasłem „Święto Drzewa dla zwierząt”. W tym roku jest to już XVIII Edycja Święta Drzewa – programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanego od 2003r., a z którym Przedszkole Publiczne nr 19 rozpoczęło współpracę w 2005r. W tym roku koordynatorkami obchodów Święta Drzewa były nauczycielki: Magdalena Kawiak i Katarzyna Pawlik.

Uroczystość rozpoczęła dyrektor przedszkola – Aneta Stachurska, która przywitała dzieci, rodziców i gości. Następnie nauczycielki przybliżyły rolę drzew i wyjaśniły dzieciom dlaczego należy je sadzić i chronić. W tegorocznej edycji Święta Drzewa podkreślono szczególne znaczenie zadrzewień dla świata zwierząt. Drzewa i krzewy to swoiste oazy bioróżnorodności. Można spotkać tu wiele gatunków ptaków – dzięcioły, sowy, kowaliki, sikory, a także ssaków jak popielice czy nietoperze oraz owadów, w tym często chronionych lub niespotykanych w innych siedliskach, np. występującego tylko na starych dębach chrząszcza kozioroga dębosza. Zniszczenie, wycięcie czy choroba nawet jednego drzewa to zarazem zagrożenie życia dla wielu innych gatunków. Każdy z nas może posadzić, pielęgnować i chronić drzewa oraz krzewy pamiętając o zwierzętach, dla których często to jedyny dom na Ziemi. Spotkanie uświetnił program artystyczny przygotowany przez dzieci 4- letnie z oddz. III „Żabki”, dzieci 5-6 letnie z oddz. V „Sowy” i VI „Pszczółki” oraz dzieci 6- letnie z oddz. VII „Jeżyki” i VIII „Wiewiórki”. Dzieci w barwnych strojach drzew i zwierząt zaprezentowały piosenki: „Pokochajmy drzewa” i „Idzie Jesień”. Zaprezentowały taniec „Motyli” oraz wiersze, tj. „Jestem pani Jesień”, „Jeżyk”, „Wiewióreczka”, „Dzięcioł i sowa” oraz „Zielone serce” Romana Pisarskiego.

Uwieńczeniem obchodów Święta Drzewa było uroczyste złożenie Przyrzeczenia Ochrony Drzew przez dzieci, a następnie wypuszczenie w powietrze balonu napełnionego helem z tekstem przyrzeczenia oraz odśpiewanie hymnu „Pokochajmy drzewa”. Na koniec posadzono drzewa wspólnie z zaproszonymi gośćmiSadzonki drzew zostały przekazane przez Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski. Podczas uroczystości można było obejrzeć galerię zdjęć przedstawiających dzieci na łonie natury i wśród naszych ukochanych drzew.

Głównym celem uroczystości było uwrażliwienie przedszkolaków na piękno i znaczenie drzew w życiu zwierząt. Miejmy nadzieję, że w przyszłości dzieci nie będą niszczyć drzew i gdy zajdzie potrzeba, staną w ich obronie, bo przecież bez drzew, życie na Ziemi byłoby zagrożone nie tylko dla zwierząt ale również dla ludzi.

Jak mówi dyrektor Przedszkola Publicznego nr 19 Aneta Stachurska: „Kochajmy drzewa, sadźmy ich jak najwięcej, bo przecież bez drzew życie na naszej planecie byłoby niemożliwe. Sadząc więcej drzew, możemy spowolnić globalne ocieplenie i ochronić nasz klimat”.

Polecamy również