PODSUMOWANIE FERII ZIMOWYCH W „DZIEWIĘTNASTCE”

zdjęcie główne

Dobiegły końca kolejne ferie zimowe w Przedszkolu Publicznym nr 19 im. Jana Brzechwy w Ostrowcu Świętokrzyskim, które standardowo – jak mówiły uczestniczące w nich dzieci – były za krótkie.

Jak co roku w przedszkolu działo się dużo. Na frekwencję oraz nudę nie można było narzekać. Przedszkolaki każdego dnia mogły uczestniczyć w wielu ciekawych zajęciach i atrakcjach.

Pierwszy tydzień ferii upłynął pod hasłem „Tydzień koloru białego”. Za oknem brakowało śniegu, dlatego przedszkolaki postanowiły same wyczarować sobie biały puch i ulepić z niego swoje bałwanki. Postacie ze śniegu pojawiały się również
w pracach plastycznych oraz zimowych krajobrazach malowanych farbami na folii. Podczas tegorocznych ferii nie zabrakło zimowych zabaw muzycznych z chustą animacyjną, śnieżynkami i balonami. Na zakończenie „Tygodnia koloru białego” dzieci uczestniczyły 1 2 3 4 5 67 8 9 10 11 1213 14 15 16 17 18 19 20 2122 23 24 25 26 2728 29 30w zajęciach kulinarnych przygotowując „Bałwanka” z twarożku, marchewki, rzodkiewki, pieprzu i szczypiorku. Przedszkolaki obejrzały też online teatrzyk pt. „Urodziny Kubusia Puchatka” zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną.

Podczas pierwszego tygodnia ferii w przedszkolu realizowany był również ogólnopolski projekt edukacyjny dotyczący kodowania „Zimowe zadania bez nudy”.
W ramach jego działań dzieci podejmowały aktywności w genially „Zima… zima… zima…”, „Budujemy karmnik”, „Zabawy z symetrią”. Przedszkolaki bawiły się także offline
w „Zimowe kropkowanie”, układały puzzle, projektowały deski snowboardowe, czy kodowały na dywanie z matą.

Pierwszy tydzień ferii minął niezwykle aktywnie i ciekawie. Pomimo braku zimowej aury za oknem, dało się ją odczuć podczas atrakcyjnych zajęć w przedszkolu. „Tydzień koloru białego” sprawił, że dzieci zawsze będą wiedziały z jakimi białymi oznakami powinna kojarzyć się nam zima.

Drugi tydzień ferii upłynął pod hasłem „Zima w muzyce, bajkach i filmie”. Na początek przedszkolaki odbyły niezwykle ciekawą wirtualną podróż po świecie
w poszukiwaniu krain wiecznych śniegów – Arktyki: Oceanu Arktycznego, Grenlandii, Islandii, Norwegii, Szwecji i Finlandii) i Antarktydy. Dzieci poznały obyczaje i zwyczaje innych narodów. Duże zainteresowanie wzbudziły opowieści o Eskimosach, ich życiu codziennym, ubiorze i domkach z lodowych cegieł – igloo. Wszystkie dzieci uczestniczące
w zajęciach rozmarzyły się i zatęskniły za prawdziwą, mroźną, białą zimą, dlatego na początku drugiego tygodnia ferii postanowiły przywołać Panią Zimę wierszem pt. „Zła zima” Marii Konopnickiej. Zimowa rymowanka okazała się bardzo skuteczna … Już następnego dnia dzieci rozpoczęły zajęcia w przedszkolu z zimową scenerią za oknem.

Podczas drugiego tygodnia ferii przedszkolaki poznały pięknie ilustrowane baśnie, bajki
i opowiadania zimowe: „Królowa Śniegu”, „Bałwan ze śniegu”, „Dziewczynka z zapałkami” – H. Ch. Andersena, „Zima Muminków”- T. Jansson, „Opowiadanie o pingwinku Kleofasku” – Ireny Tuwim.

Nie zabrakło także zajęć umuzykalniających, które wyzwoliły u dzieci poczucie radości, ukojenia
i swobody: improwizacja ruchowa z apaszkami do utworu A. Vivaldiego „4 Pory Roku – Zima”, zabawy muzyczne z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych, zabawa ruchowa przy piosence „Tak się zachmurzyło”, „Tupu, tupu, tup po śniegu”, zabawy ruchowe – „Zaczarowane melodie” , teleturniej dla maluchów „Jaka to melodia”, taniec do piosenki z filmu Kraina Lodu – pt. „Mam tę moc” oraz zabawy muzyczno – ruchowe z Kubusiem Puchatkiem.

Dzieci wykonywały także wyjątkowe prace plastyczne o tematyce zimowej: „Chatka pokryta śniegiem”, „Suknia Pani Zimy”, „.Pingwiny – zwierzęta z Dalekiej Północy”. Powstały również oryginalne makiety „Wioska Eskimosów” i „Kraina Lodu”.

W drugim tygodniu ferii czekało na dzieci także wiele niespodzianek. Jedną z nich był „Teatr cieni”. Dzieci świetnie poradziły sobie z niełatwym zadaniem. Zespołowo odgadywały nazwy bohaterów baśni pt. „Królowa Śniegu”.

Przedszkolaki nie zapomniały także o ruchu na świeżym powietrzu w ogrodzie przedszkolnym . Podczas spaceru dzieci ulepiły bałwanka Olafa – bohatera bajki Disneya, zrobiły aniołki na śniegu
i zorganizowały bitwę na śnieżki. A… po powrocie do placówki odbyła się rozgrzewająca zabawa sportowa: „Rzut styropianową kulą śnieżną do kosza”. Przedszkolakom cały czas towarzyszyły ogromne emocje
i świetna zabawa.

W drugim tygodniu ferii kontynuowany był projekt edukacyjny – „Zadania bez nudy”
(m.in. aktywności w genially „Zimowe ubieranie”, aktywności offline „Kubeczkowe wieże prawo-lewo”). Odbyły się także atrakcyjne zajęcia z języka angielskiego. Przedszkolaki poprzez zabawę utrwalały dotychczas zdobyte słownictwo.

Na zakończenie ferii dzieci wzięły udział w zabawach matematycznych „Megamocni” oraz „Życie na Dalekiej Północy”. Nawiązując do propozycji Miejskiej Biblioteki Publicznej i urodzin Kubusia Puchatka przedszkolaki stworzyły dla misia kartki urodzinowe, wykonały pracę plastyczną „Kubuś Puchatek” oraz słuchały bajek o przygodach bohatera ze Stumilowego Lasu.

Mamy nadzieję, że wszyscy bawiliście się kolorowo i każdy przedszkolak znalazł dla siebie coś atrakcyjnego.

Tekst i foto PP nr 19

Polecamy również