Centrum wolontariatu w wymiennikowni ciepła

20210705_084837

W budynku po byłej wymiennikowni ciepła na osiedlu Ogrody powstanie Centrum Wolontariatu.

-Obserwujemy wzrastające zainteresowanie społeczności możliwościami i metodami rozwoju. Z naszych wieloletnich doświadczeń wynika, że w każdej wsi czy mieście jest co najmniej kilka osób, które marzą, aby coś zmienić w swojej społeczności. Marzenia te są przytłumiane codziennymi trudnościami, brakiem zewnętrznego impulsu, a poza tym ludzie ci nie wiedzą od czego zacząć. Stąd pomysł opierający się na społecznym zaangażowaniu mieszkańców i mieszkanek – to oni realizują tu swoje pomysły, prowadzą spotkania, rozkręcają wspólne inicjatywy. Każdy daje coś od siebie, a walutą jest zaangażowanie i chęci, a nie pieniądze.

Podstawą LCW będzie stworzenie przestrzeni dla „Kawiarenki Naprawczej”, Centrum Wolontariatu czy Klubu Seniora, a te aktywności z kolei wpłyną na  integrację społeczności lokalnej, przy równoczesnym zwiększaniu świadomości edukacyjnej, obywatelskiej i ekologicznej mieszkańców. I tak np. upowszechnianie napraw sprzętów i nadawania przedmiotom drugiego życia, a także zachęcanie coraz większej liczby osób do naprawiania, jest bardzo istotne w budowaniu zrównoważonego społeczeństwa – powiedział Jarosław Kuba, Prezes LGD Krzemienny Krąg.

– W lokalu po byłym węźle cieplnym ma powstać Lokalne Centrum Wolontariatu. Na wniosek Stowarzyszenia Krzemienny Krąg wybraliśmy lokum, które obecnie nie jest wykorzystywane. Po remoncie swoją siedzibę znajdzie tu centrum wolontariatu. Pomieszczenie ma około 200 metrów kwadratowych powierzchni. Spółdzielnia „Hutnik” udostępnia ten lokal – powiedział, wiceprezes do spraw technicznych Spółdzielni M20210705_090712 20210705_090241ieszkaniowej Hutnik Wiesław Nowakowski.

Polecamy również