Posprzątają rzeki

smieci_multum

sprzatamy-30-rzek-nowy-lipiecOCR_lato_1_weekend_media OCR_lato_1_weekend_male2W kolejny weekend wakacji (23-25 lipca) Operacja Rzeka popłynie Kamienną, Świśliną i Nidą. Świętokrzyskie to kolejny przystanek na mapie letniej operacji, w ramach której ekipa patrolowa canoe sprząta 30 rzek w Polsce. W wybranych lokalizacjach można jeszcze dołączyć do wodnego ekopatrolu jako wolontariusz. 

Letnia edycja dotyczy wyłącznie rzek. Sprzątanie wody odbywa się z poziomu canoe/kajaku. Akcje mają mniejszy zasięg niż wiosną i są całkowicie koordynowane przez Sztab Główny Operacji Rzeka. Cykl rozpoczął się z początkiem wakacji na rzekach Kostrzyń, Liwiec i Bug w woj. mazowieckim. W lipcu ekopatrol odwiedził już Podlasie i rzeki Nurzec, Narwię i Biebrzę oraz Podkarpacie – rzeki San, Wisłok i Tanew, Wielkopolska i rzeki: Warta i Noteć oraz Obra w woj. lubuskim.

W trakcie wakacji Operacja Rzeka odwiedza także 3 festiwale oraz największy spływ kajakowy i tam również odbędą się akcje sprzątania.

„„Naszą obecność na wydarzeniach kulturalno-rekreacyjnych zainaugurowaliśmy na Festiwalu Kultury Pogranicza Folkowisko w Gorajcu. Pod koniec lipca dotrzemy także na Festiwal Języka Polskiego do Szczebrzeszyna i w sierpniu na Festiwal Patrząc na Wschód do Budy Ruskiej, a także na spływ „500 kajaków” do Drohiczyna. Finał akcji odbędzie z końcem wakacji w Janowie Podlaskim. Na tych wydarzeniach będą organizowane 20-osobowe sztaby, które będą sprzątać w godzinach porannych. Wieczorami zaś będą odbywały się koncerty dla rzeki projektu Sviatyj – solo, duet lub trio, a w Janowie wystąpią Haydamaky”” – mówi Daniel Parol, jeden z pomysłodawców i organizator Operacji Czysta Rzeka.

Chętni do udziału w akcjach podczas ww. wydarzeń mogą zgłaszać się poprzez stronę www.operacjarzeka.pl z początkiem tygodnia, w którym przypada impreza oraz na miejscu do organizatorów. Zainteresowani dołączeniem do ekopatrolu wodnego mogą zgłaszać się poprzez maila rzeka@operacjarzeka.pl. Na każdej z akcji organizatorzy przewidzieli min. 2 canoe dla wolontariuszy. Liczba miejsc ograniczona.

Porządkowe spływy w woj. świętokrzyskim odbędą się na odcinkach jak poniżej:

23.07.2021. rz. Kamienna, odcinek Młyn – Marcinków

24.07.2021. rz. Świślina, odcinek Wióry – Kunów

25.07.2021 rz. Nida, odcinek Wiślica – Nowy Korczyn

Polecamy również