ŚWIĘTO DRZEWA – XIX EDYCJA POD HASŁEM ,,ŚWIĘTO DRZEWA – DLA PRZYRODY” W PRZEDSZKOLU NR 7.

czolook

czolo 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15,,Święto drzewa” to program edukacji ekologicznej Klubu Gaja propagujący wiedzę na temat zmian klimatycznych i ochrony drzew. Nasze przedszkole od lat uczestniczy w akcjach, programach, happeningach, projektach związanych z ekologią. Nie mogliśmy więc pozostać obojętni wobec tegorocznej edycji ,,Święta Drzewa”. W ramach akcji realizowaliśmy napisany specjalnie na ten moment projekt: ,,Święto drzewa dla przyrody” zgodnie z hasłem przewodnim klubu Gaja.

Najstarsze grupy w ramach tygodniowych działań wykonały wiele zadań. Poznawały wybrane gatunki drzew zarówno liściastych, jak i iglastych w bezpośredniej obserwacji podczas spaceru do parku. Dzięki przygotowanym prezentacjom i filmom edukacyjnym dowiedziały się o zwierzętach, dla których drzewa są domem. Poznały więc myszołowa, który zakłada gniazda w koronach drzew, puszczyka, ziębę, dzięcioła.. Poznały wizerunki drobnych gryzoni, tj. myszy leśnych, które mają pod ziemią swoje spiżarnie, gdzie składają również nasiona pochodzące z drzew, w pobliżu których mieszkają. Nie obca jest dla przedszkolaków postać ryjówki pospolitej żyjącej pod ziemią.

Wycieczka do parku stwarzała możliwość wielozmysłowego poznawania drzewa. Dzieci wykonały również frotaż kory, a potem utworzyły z wykonanych prac albumy. Każda grupa wykonała pracę plastyczną, ukazującą drzewa i ich mieszkańców. Ciekawym zajęciem było wykonanie z przyniesionych z parku kasztanów, liści, szyszek, korali jarzębiny, kawałków kory czy w końcu znalezionych igieł – ,,Jesiennych ludzików” oraz ,,Lasu w szkle”. Wszystkie wykonane prace znalazły swoje miejsce w przedszkolnych salach.

Słuchały utworów poetyckich, w których bohaterem były drzewa, np. ,,Drzewo” B.Formy czy opowiadania ,,Drzewko w ogrodzie”.

Mierzyły obwody drzew, przeliczały je na określonym terenie. Kodowały i rozkodowywały na matach rysunek drzewa. Układały nazwy drzew i podpisy pod ilustracje. Malowały drzewa przy dźwiękach muzyki F. Chopina. Każdy ranek i popołudnia również obfitowały w działania związane z drzewami: układały puzzle z liści, tworzyły ciągi z kasztanów, szyszek, żołędzi. Nawet ćwiczenia gimnastyczne łączono z materiałem przyrodniczym ( rzuty do celu kasztanami czy szyszkami, slalom między kasztanami).

Przedszkolaki z ogromną radością brały udział w zajęciach terenowych połączonych ze spotkaniem z leśnikiem panem Marcinem Bugajskim. Odbyło się ono w ogrodzie przedszkolnym. Tu dzieci mogły popisać się zdobytą wiedzą o drzewach i ich mieszkańcach. Pokonywały kolejne stacje rozwiązując zadania i wskazane polecenia odnoszące się do wiadomości o środowisku leśnym i drzewach w ogóle. Rozpoznawały gatunki drzew po ich liściach, przypinały sylwety oraz napisy zwierząt żyjących obok i na drzewach.

Zakończeniem całego tygodnia niezwykłych działań było to co najważniejsze w te akcji, sadzenie drzew. Co roku przybywa ich w naszym ogrodzie i cięgle znajdujemy dla nich miejsca. Będą cieszyć nie tylko nas. Niech te posadzone i już rosnące drzewa będą źródłem inspiracji dla wszystkich, jak możemy zgodnie żyć z naturą. Jeszcze nie jest za późno aby działać. W tym młodym pokoleniu i ich szacunku do drzew widzimy nadzieję na przyszłość.

Tekst i Foto PPnr7

Polecamy również