Dzisiaj po wielomiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirura po raz pierwszy Sesja Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego została przeprowadzona stacjonarnie, a nie jak do tej pory bywało w systemie zdalnym lub hybrydowym. Radni spotkali się w siedzibie Biura Wystaw Artystycznych. Sesja trwała kilka godzin, ale i tematów do omówienia było sporo.
Radni omówili temat rozwiązania spółki, działającej pod nazwą „Agencja Rozwoju Lokalnego Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz powołaniu jednostki budżetowej pod nazwą „Centrum Rozwoju Lokalnego” oraz nadania jej statutu.
Wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Piotr Dasios przypomniał czasy początku istnienia ARL i jej rozwoju.
-Agencja Rozwoju Lokalnego powstała 21 lat temu, wtedy kiedy bezrobocie w Ostrowcu wynosiło ponad 20 procent – mówi Piotr Dasios. – Ostrowiec zmagał się ze zmianami gospodarczymi, upadkiem hutnictwa. Pojawiły się środki przedakcesyjne. Zadaniem spółki była pomoc bezrobotnym, tak żeby mogli znaleźć zatrudnienie w innych gałęziach gospodarki. Głównym zadaniem spółki było wspieranie przedsiębiorczości. Powstało Centrum Biurowo – Konferencyjne, obecne CKU, Centrum Przedsiębiorczości. Szerokim strumieniem płynęły środki finansowe i wtedy ARL była w bardzo dobrej kondycji finansowej. Istnienie tego typu instytucji miało ogromny sens. Realizowane były szkolenia, kursy i programy edukacyjne. Łatwo było pozyskać projekty społeczne. Były realizowane programy profilaktyczne dla osób potrzebujących. Czas się zmienił i dostęp Agencji do programów znacznie się utrudnił Ostatni rok spowodowany pandemią spowodował, że i ARL znalazła się w znacznie trudniejszej sytuacji finansowej.
Wiceprezydent Dominik Smoliński zwrócił uwagę na to, że Centrum Rozwoju Lokalnego będzie mogło realizować projekty z Funduszy Norweskich.
– Powołanie nowego podmiotu spowoduje możliwość pozyskiwania nowych projektów i realizować te, które obecnie realizuje Agencja Rozwoju Lokalnego- mówi wiceprezydent Dominik Smoliński. Ta jednostka będzie wspierać nasze placówki oświatowe z różnych grantów.
– Na pewno wszyscy pracownicy Agencji Rozwoju Lokalnego znajdą zatrudnienie w Centrum Rozwoju Lokalnego – mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. – To doskonali fachowcy. Zadań jest bardzo dużo. Cały ten ruch został wymuszony tym,że pozyskaliśmy Fundusze Norweskie. Cała załoga ma się skupić na realizacji 500 projektów wynegocjowanych ze stroną norweską. To będzie bardzo duża szansa dla tej nowej jednostki. Trzeba iść do przodu. Jest szansa i tej szansy nie wolno zaprzepaścić. Działalność nowego podmiotu bardzo się rozszerzy. Mam nadzieję, że gdy spotkamy się za rok będziemy bardzo zadowoleni z dzisiejszej decyzji. Środki Norweskie uzyskaliśmy przy dużym wsparciu mieszkańców Ostrowca.
- Ja z tą firma jestem związana ponad pięć lat i tej firmie oddaje swoją wiedzę, umiejętności i przede wszystkim serce- mówi prezes Agencji Rozwoju Lokalnego Agnieszka Rogalińska. – Chciałabym serdecznie podziękować, Panu Prezydentowi za pomoc w działaniu Agencji.
Ostatecznie Jednostka budżetowa Centrum Rozwoju Lokalnego zostało powołane przy 18 głosach za, 3, przeciw i 1 wstrzymujący się.
Radni dyskutowali także o programie współpracy Gminy Ostrowiec Świętokrzyski z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalności pożytku publicznego na rok 2022. O dofinansowaniu doskonalenia zawodowego nauczycieli, przeprowadzeniu konsultacji społecznych dotyczących Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Gminie Ostrowiec Świętokrzyski na lata 2022 – 2028 , wyrażeniu zgody na wynajęcie części nieruchomości,.
Sporo uwagi poświęcono tematowi przyjęcia projektu regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski, a także dotyczącego zmiany uchwały w sprawie wyboru metod ustalenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski oraz ustalenia wysokości stawek tych opłat.
Przyjęto zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski na 2021 r., oraz zmieniającą uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Ostrowiec Świętokrzyski na lata 2021 – 2029.
Wzrosną ceny za wywóz śmieci w Ostrowcu Świętokrzyskim od 1 stycznia 2022 roku. Z obecnych 16 złotych od jednego mieszkańca koszt wzrośnie do 24 złotych za odpady segregowane. Za niesegregowane będzie trzeba zapłacić 48 złotych- te ceny dotyczą mieszkańców bloków. Opłata od gospodarstwa domowego będzie wynosiła 99 złotych za odpady segregowane i 198 złotych dla tych, którzy ich nie segregują.
Dyskusja dotycząca podwyżek była bardzo długa, część niejasności starał się wyjaśnić wiceprezydent Ostrowca Dominik Smoliński.
Jedną z ważnych deklaracji, jakie padły podczas debaty było to, że cena ustalana jest na kolejne trzy lata i nawet w przypadku wzrostu kosztów, nie zmieni się do końca 2024 roku, a część zobowiązań wobec firmy odbierającej odpady przejmie na siebie gmina.
Podczas głosowania 15 radnych było za przyjęciem uchwały, 4 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.