„Tam pod ziemią w ciemnym chodniku wielu pracuje dzielnych górników.
Za czarny węgiel i za sól białą chwała górnikom dzielnym, wytrwałym!”
4 grudnia, obchodzimy Barbórkę – święto wszystkich górników. Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. To dzień, który przypomina nam o trudnej i niebezpiecznej pracy ludzi pod ziemią. Kultywując tradycję pięknego górniczego święta, nauczyciele przeprowadzili zajęcia dydaktyczne, związane tematycznie z pracą górników. Była to doskonała okazja do wzbogacenia wiedzy dzieci z „Dziewiętnastki” na temat ich pracy. Obejrzeliśmy film edukacyjny o pracy w kopalni, przeprowadziliśmy zabawy badawcze z wykorzystaniem węgla, dowiedzieliśmy się do produkcji czego jest on wykorzystywany. Przedszkolaki poznały wiele ciekawostek na temat górniczego stroju, usłyszały legendę o Skarbniku – dobrym duchu kopalni, oraz dowiedziały się dlaczego święto górników to Barbórka. Dzieci zapoznały się takimi pojęciami jak czako, sztygar, kilof czy perlik. Oglądały również zdjęcia przedstawiające górnika w stroju roboczym i w pięknym galowym mundurze. Dzieci dowiedziały się, że czapka górnika nazywana czako, przypomina dawną sztywną czapkę górniczą, a kolor pióropusza zdobiącego górnicze czako i dodającego górnikom splendoru, związany jest z pełnioną w kopalni funkcją. Tak więc biały kolor przypisany jest osobom dozorującym ruch zakładu górniczego – czyli sztygarom i inżynierom, zielony – dyrektorom generalnym i górniczym, czarny – szeregowym górnikom, czerwony – członkom orkiestry dętej, zaś czerwono-biały kapelmistrzom górniczej orkiestry. Najwięcej entuzjazmu wzbudziło oglądanie bryłek węgla przez dzieci, a pobrudzone nim rączki i noski wywołały wiele śmiechu.
Na zajęciach dzieci dowiedziały się również, że węgiel wykorzystuje się do otrzymywania wielu innych produktów, a energię możemy pozyskiwać bardziej ekologicznie co jest lepsze dla naszego środowiska.
Na zakończenie przedszkolaki wykonały ciekawe i pomysłowe prace plastyczne związane z tematyką Barbórki, które uświadomiły Im, że praca w kopalni jest bardzo trudna i niebezpieczna ale też bardzo ważna i szanowana przez inne grupy zawodowe.