Do niektórych z zadań policji należy dbanie o bezpieczeństwo na drogach, kierowanie ruchem oraz jego kontrolowanie. Obecnie sygnalizacja świetlna na wielu skrzyżowaniach jest standardem, dlatego też widok funkcjonariusza kierującego ruchem zaliczyć można do rzadkości. Praktyka pokazuje, że w sytuacjach, gdy polecenia na drodze wydaje właśnie policjant – wielu uczestników ruchu nie wie jak się zachować.
Kierowanie ruchem drogowym to jedno z podstawowych zadań policjantów ruchu drogowego. Zarówno
funkcjonariuszom, jak i wszystkim uczestnikom ruchu zależy przecież na tym, aby odbywał się on nie tylko płynie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Rola policjantów jest tutaj niezwykle istotna, gdyż to właśnie od nich, jako specjalistów w tej dziedzinie, użytkownicy dróg będą oczekiwać pomocy podczas ,,korków ”, czy w trakcie utrudnień powstałych w wyniku zdarzeń losowych.
Wczoraj na jednym z ostrowieckich skrzyżowań, w ramach doskonalenia zawodowego, swoje umiejętność w kierowaniu ruchem szlifowali funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego ostrowieckiej komendy. Była to też okazja dla mieszkańców miasta do przypomnienia sobie sygnałów dawanych przez funkcjonariuszy. Jak zapewnia Naczelnik Ruchu Drogowego nadkom Dominik Kowalski tego typu działania będą cyklicznie prowadzone na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego.
Zgodnie z art. 5 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym – uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez te osoby, sygnały świetlne lub znaki drogowe.
Na uwagę zasługuje także fakt, że polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli mają „pierwszeństwo” przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi.