Podczas dwóch dni warsztatów specjalistycznych w ramach Kielecko Ostrowieckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Bałtowie (28-29 stycznia 2022 r.) kilkadziesiąt aktywnych osób pracowało nad budowaniem marki lokalnej, jako mechanizmu ekonomizacji różnych sektorów, w której główne skrzypce gra region i dumni z niego mieszkańcy. Były wśród nich grupy inicjatywne, przedsiębiorcy, na co dzień goszczący turystów w parku, hotelach czy pensjonatach, oferujący strawę, opowieść, wyprawę czy muzykę, jak również przedstawiciele organizacji pozarządowych, kół gospodyń wiejskich, rolnicy, przewodnicy turystyczni.
Snując opowieść o regionie uczestnicy warsztatów podkreślali „Nasz Region jest bogaty w dziedzictwo kulinarne, rękodzielnicze, muzyczne. Obcowanie z przestrzenią naszego regionu pozwala na kontakt z najstarszymi śladami ludzkiej działalności… Historia regionu jest starsza niż historia ludzkości”. Region wyróżniają produkty lokalne – niepowtarzalne, bazujące na dziedzictwie miejsca produkty spożywcze, użytkowe, usługi i inicjatywy, a zatem uczestnicy spotkania zapewniają: „Dla piwoszy regionalnych browarów przysmakiem będzie pizza z kapustą, pierogi, kluchy bałtuchy oraz chruściele. A gdy ktoś nie je i nie pije, to zawsze może odpocząć na łonie nieskażonej przyrody, posłuchać śpiewu ptaków. Przed dzikimi pszczołami najlepiej zapylać na rowerach po cudownych ścieżkach rowerowych, okalających cały region. Wilków morskich zapraszamy na zapierający dech w piersiach i budzący wiele emocji spływ tratwami po rzece Kamiennej. Dla relaksu proponujemy używanie miodu do piwa i do leczniczego masażu”. Na bazie produktów lokalnych, uczestnicy warsztatów tworzyli oferty pobytów, wypraw, biesiad i podarunków z regionu, pamiętając o przestrodze Witolda Gombrowicza: „Nuda bracie, ma jeszcze większe oczy niż strach! Jak się nudzisz, to Bóg wie co sobie wyobrażasz!”.
„Motywacją do budowania marki miejsca jest współpraca i wykorzystanie mocy, energii przedsiębiorców i osób zainteresowanych wprowadzeniem nowych produktów na rynek do spełnienia obietnicy odkrywania regionu dla mieszkańców i turystów pod jednym wspólnym szyldem, zapewniającym jakość, wyjątkowość i związek z regionem – mówi Olga Gałek, Wiceprezes Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych, autorka metody budowania marki lokalnej. A jak? „Poprzez ofertę dobrego wykorzystania wolnego czasu na tym konkretnym kawałku ziemi (podłogi) – z energią pasiastych kamieni, śladów prehistorycznych stworów, jurajskich skarbów, pysznego miodu, „rubinowego sadu”, „zdrowego owocu”, chruścieli serwowanych w subtelnych naczyniach z subtelnej porcelany, rozsławionej na całym świecie. – odpowiada Jarosław Kuba, Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Krzemienny Krąg, inicjator procesu budowania marki – Zapraszam zatem do współpracy przy tworzeniu dobrych tradycji miejsca”.