Telfast jest lekiem przeciwalergicznym (przeciwhistaminowym), w którego skład wchodzi głównie feksofenadyna. Jej zadaniem jest blokada obwodowych receptorów histaminowych typu 1 (H1). Dzięki takiemu działaniu lek wpływa na zahamowanie działania histaminy, która przyczynia się do pojawiania się reakcji alergicznych w organizmie. Telfast jest tzw. lekiem przeciwhistaminowym drugiej generacji.
Zalety leku
Lek pozwala skutecznie łagodzić różnego typu objawy alergiczne. Przyczynia się do zredukowania kichania, obrzęków i świądów błon śluzowych, skórnych objawów pokrzywki oraz wycieków nosowych. Działanie feksofenadyny zwykle trwa przez jedną dobę, czyli 24 godziny.
Stosowanie leku
Telfast jest wskazany zwłaszcza w przypadku wystąpienia objawów przewlekłej pokrzywki idiopatycznej. Leku nie powinno stosować się w przypadku uczulenia na jakikolwiek jego składnik. Również jest niepolecany dla kobiet karmiących piersią, ponieważ może posiadać negatywny wpływ na dziecko. W czasie ciąży nie wolno zażywać żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Lek Telfast przybiera postać tabletki, którą powinno się połknąć w całości, popijając wodą. Najlepsza pora przyjmowania tabletki to okres przed posiłkami.
Tabletka 180 mg powinna być przyjmowana raz na dobę przez dorosłych i dzieci od 12. roku życia. Stosowanie większej ilości leku na 24 godziny może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia.
Producent zaleca przerwanie stosowania leku przed wykonaniem alergicznych testów skórnych – zwykle ostatnia dawka powinna być przyjęta na około trzy dni przed zabiegiem, ponieważ lek może wpłynąć na wynik.
Telfast nie może być przyjmowany razem z innymi lekami, które posiadają w składzie ketokonazol, itrakonazol i erytromycynę, ponieważ znacząco zwiększą stężenie feksofenadyny we krwi człowieka. Leki, które natomiast posiadają w składzie rytonawir oraz lopinawir mogą wpłynąć na zwiększenie działania efektów ubocznych wywołanych przez Telfast. Środki lecznicze na bazie glinu oraz magnezu wpływają czasami na zmniejszenie biodostępności preparatu, dlatego warto zażywać wymiennie leki z co najmniej dwugodzinną przerwą.
Ważne informacje o leku
Rozpoczęcie stosowania leku Telfast powinno być skonsultowane z lekarzem. Specjalista oceni, czy nie wpłynie on niekorzystnie na działanie danego organizmu. Skontroluje on również, czy nie trzeba wykonać dodatkowych badań, które pozwolą określić, czy lek Telfast jest wskazany do spożywania przez konkretnego pacjenta.
Lek ten jest zwłaszcza niepolecany w momencie, gdy u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek lub wątroby. W przypadku tego schorzenia zdecydowanie konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który dobierze inny sposób leczenia objawów alergicznych. Podobna sytuacja dotyczy osób w podeszłym wieku, które każdy lek powinny przyjmować z całkowitą ostrożnością po wizycie w przychodni.
Stosowanie leku Telfast może wiązać się również z przyspieszeniem częstotliwości rytmu oraz z kołataniem serca. Dotyka to zwłaszcza osób, które zmagają się ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego.
Efekty uboczne leku
U części pacjentów lek Telfast może wywołać efekty uboczne. Do najczęstszych niepożądanych działań należą: zmęczenie i senność, nudności, suchość w gardle, reakcje alergiczne (wysypka, bezsenność oraz świąd), ból i zawroty głowy.
Do rzadszych należą natomiast reakcje anafilaktyczne, które przyczyniają się do zagrożenia życia. Są to obrzęki krtani i gardła, skurcze oskrzeli, wstrząsy oraz niedociśnienia tętnicze.