Komfort podczas połowu ryb zależy w dużej mierze od dobrania odpowiedniej linki wędkarskiej. W sklepach można znaleźć żyłki i plecionki pozwalające na łowienie różnych gatunków ryb drapieżnych. Dostępne produkty różnią się między sobą, dlatego podczas zakupu należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników wpływających bezpośrednio na skuteczność łowienia.
Konstrukcja plecionki wędkarskiej
Plecionka wędkarska jest rodzajem linki charakteryzującej się dużą sztywnością i wytrzymałością. Składa się z połączenia wielu włókien, zarówno naturalnych, jak i sztucznych. Podczas produkcji wykorzystywane są, między innymi, włókna bawełniane i lniane, natomiast plecionka nie zawiera nylonu i innych materiałów rozciągliwych. Jest więc linką zachowującą swoje pierwotne parametry w całym okresie użytkowania i pod tym względem różni się od żyłki wędkarskiej.
Trwałość i wygoda podczas połowu
Plecionka wędkarska ma wiele zalet. Jej konstrukcja powoduje, że jest niezwykle odporna na uszkodzenia mechaniczne i przetarcia. Wśród innych cech warto wymienić następujące:
- jest trudna do przegryzienia przez drapieżniki,
- charakteryzuje się większą czułością w porównaniu do żyłki,
- pozwala na dłuższe rzuty,
- można ją dobierać do różnych warunków panujących nad wodą.
W związku z większą czułością plecionka wymaga lepszych umiejętności od wędkarza, aby nie stracić swojej zdobyczy. Ponadto plecionka ma większą grubość niż żyłka, w związku z czym jest bardziej widoczna na wodzie i generuje większą ilość hałasu. Dlatego nie powinna być używana do połowu ryb, które mają wyostrzone zmysły. Możną ją jednak stosować z powodzeniem podczas łowienia drapieżników, takich jak sum lub szczupak.
Kolor plecionki wędkarskiej
Ważnym parametrem jest również kolor plecionki. Na płytkich i czystych wodach dobrym rozwiązaniem jest używanie plecionki, która nie jest widoczna wyraźnie w zbiorniku oraz na tle nieba. W przypadku większej ilości wędkarzy na ograniczonej powierzchni warto zastanowić się nad zakupem plecionki, którą łatwo zauważyć, dzięki czemu można zapobiec niebezpiecznemu plątaniu się linek.
Przykładowe kolory, które należy wziąć pod uwagę to żółty lub seledynowy. Kolor plecionki może być też uzależniony od gatunku ryby, której ma dotyczyć połów. Opinie wśród wędkarzy są podzielone, ale można spotkać komentarze mówiące, że plecionki w bardziej agresywnych kolorach mogą skutecznie zachęcić ryby do brania. Dzięki żywym kolorom wędkarz może też szybkiej zaobserwować branie, a więc szybko otrzymać informacje o kontakcie rybą zarówno w ciągu dnia, jak i podczas nocnego łowienia.
Grubość i wytrzymałość
Podczas dobierania plecionki wędkarskiej w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jej długość i grubość. Parametry te określają sposób wykorzystania linki, szczególnie jeśli zaplanowany jest połów różnych gatunków ryb. Z grubością związana jest także wytrzymałość plecionki, która określona jest w kilogramach. W praktyce plecionka o średnicy 0,10 milimetra może mieć wytrzymałość nawet do 7 kilogramów, co jest wartością nieosiągalną dla zwykłej żyłki.
Warto dodać, że grubość plecionki nie jest łatwa do oszacowania, dlatego jest to parametr często podlegający dyskusjom wśród wędkarzy. Niektórzy producenci podają grubość w sposób, którego nie da się zweryfikować. Dotyczy to w szczególności produktów, które nie są okrągłe w przekroju, lecz mają kształt przypominający cienką taśmę.
Informacje dodatkowe
Plecionka wędkarska może być powlekana dodatkowymi materiałami. Są one stosowane w celu wzmocnienia konstrukcji lub uzyskania większej odporności na wilgoć. Dzięki temu plecionka nie będzie wchłaniać wody, a więc nie będzie topić się podczas połowu. Jedną z plecionek uzyskujących najlepsze opinie wśród wędkarzy są produkty z serii Power Pro. Od wielu lat słyną z wyjątkowej trwałości i wytrzymałości. Niezależnie od wyboru konkretnego rodzaju plecionki, właściwie dobrana linka powinna pozwolić utrzymać komfort łowienia wielu gatunków ryb przy zmiennych warunkach panujących nad wodą.