Młodzi chcą decydować

20220905_113114

W Ostrowcu Świętokrzyskim najprawdopodobniej zostanie powołana Młodzieżowa Rada Miasta. Będzie liczyła 23 członków ze wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu miasta. Dzisiaj odbyło się specjalne spotkanie w tej sprawie.

– Im bardziej przygotujemy naszych młodych obywateli do przejmowania w przyszłości sterów w życiu: społecznym, gospodarczym, politycznym czy kulturalnym tym bezpieczniejsza będzie nasza jesień życia- mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.– Młodzi ludzie muszą wiedzieć, że pieniądze nie pochodzą z bankomatu lecz są wypracowane. Muszą wiedzieć, że ich glosy są ważne. Wykształtowanie takiej świadomości oraz tego, że nasze wspólne pieniądze  z lokalnych podatków są bardzo ważne, ponieważ pracują one na rzecz lokalnej społeczności. Dlatego chcemy z przedstawicielami naszej młodzieży mieć możliwość dyskusji, w którym kierunku powinny iść nasze działania. Mieliśmy przykłady skate parku czy Rawki od Nowa, gdzie dużo głosów przesłali ludzie młodzi. Młodzież ciągle podkreśla to, że brakuje miejsc na kulturalne spotkania, gdzie można się zrelaksować i wypocząć. Starsza młodzież podkreśla, że jest problem z mieszkaniami. My wyszliśmy z inicjatywą wynajmu mieszkań od Ostrowieckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, co stanowi pewne rozwiązanie problemu mieszkalnictwa. To są głosy, które były wysłuchane. Młodzi ludzie garną się do przedsiębiorczości. Dlatego chcemy zaprosić na spotkania praktyków, którzy na co dzień mają do czynienia z biznesem. Doceniamy edukację. We wrześniu zostanie przekazanych 10 stypendiów w kwocie 10 tyś. złotych netto dla wybitnie utalentowanych uczniów.

-Bardzo długo czekaliśmy na powołanie Młodzieżowej Rady Miasta, ale warto było czekać, ponieważ ten proces został bardzo dobrze przygotowany mówi Katarzyna Cukierska, Stowarzyszenie Przestrzeń Inicjatyw Społeczno Kulturalnych – Nie chodziło nam o to, żeby tylko ogłosić wybory. Planujemy w każdej szkole zorganizować warsztaty obywatelskie. W wyniku tych warsztatów na pewno wyłonią się pierwsi kandydaci do MRM. Następnie zostaną zorganizowane cztery Debaty Oxforckie. Tego typu debaty motywują młodych ludzi do aktywności. W wyniku warsztatów to młodzi ludzie będą decydować o czym chcą rozmawiać. Późną wiosną przyszłego roku ogłosimy wybory do Młodzieżowej Rady Miasta.20220905_110947

Podczas dzisiejszego spotkania młodzi ostrowczanie zawracali uwagę na to, że bardzo ważne jest tworzenie własnych opinii, poglądów i walka o swoje sprawy. Twierdzili także, że każde miasto powinno inwestować w młodych ludzi.

Polecamy również