Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie było organizatorem konferencji pn. ,,Jestem, ale nie chcę być – depresja i tendencje samobójcze u dzieci i młodzieży” oraz „Diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie i budowanie skutecznej strategii pracy z rodziną dotkniętą przemocą”. Konferencja odbyła się w związku z realizacją ,,Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Powiecie Ostrowieckim na lata 2021-2026”.
W uroczystym rozpoczęciu wydarzenia wzięli udział: Piotr Dasios, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, Łukasz Dybiec, członek zarządu powiatu oraz naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych, Mariusz Łata.
Salę Ostrowieckiego Browaru Kultury wypełnili licznie przybyli przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej, zespołów interdyscyplinarnych ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, placówek oświatowych funkcjonujących na terenie powiatu ostrowieckiego, Komendy Powiatowej Policji, Straży Miejskiej, Sądu Rejonowego oraz rodzin zastępczych.
Szkolenie przeprowadzili dr Marek Mudant oraz Katarzyna Wodyńska. Są to wykwalifikowani pracownicy naukowi i praktycy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego, sądownictwa, policji, terapii uzależnień, pracy socjalnej i profilaktyki.
Celem konferencji było dostarczenie pracownikom niezbędnej wiedzy, narzędzi psychologicznych i wsparcia w rozwiązywaniu trudnych sytuacji podopiecznych stykających się z przemocą.
Jak zaznaczyła Joanna Pikus, dyrektor PCPR, 30 % młodzieży cierpi na depresję, 20% ma myśli samobójcze,15% próbowało podjąć próbę samobójczą, a 10% dokonało tego niestety skutecznie. Takie sesje szkoleniowe są też niezwykle ważne z punktu widzenia pracowników zajmujących się tą tematyką. Mają one za zadanie dopasować wiedzę psychologiczną z zakresu problematyki przemocy do potrzeb pracownika. Umożliwiają wspólne przeanalizowanie aktualnych, trudnych sytuacji w pracy z podopiecznymi i mają za zadanie dostarczyć mu niezbędnych informacji do podjęcia przez niego odpowiednich działań, mówiła J. Pikus.