Innowacyjny zabieg w ostrowieckim szpitalu

W Wielospecjalistycznym Szpitalu w Ostrowcu Świętokrzyskim został po raz pierwszy wykonany zabieg  przeszczepu mikrobioty jelitowej. Polega on na pobraniu od zdrowych dawców bakterii zasiedlających jelito grube i przetransferowaniu ich do jelita chorego pacjenta.

O przebiegu przeszczepu i wskazaniach do niego mówił podczas dzisiejszej konferencji, p.o. dyrektora naczelnego szpitala, Dariusz Tumulec.

Do zakażenia bakterią Clostridium Difficile , dochodzi wtedy, kiedy jelita są jałowe. Infekcja powoduje u pacjenta wyniszczające, często śmiertelne biegunki. Dla uzmysłowienia skali problemu powiem, że w roku 2018, czyli przed pandemią w Polsce zachorowało 11 592 osoby, natomiast w okresie od 1 stycznia do 31 sierpnia 2021 roku, czyli za osiem miesięcy, ilość zakażeń  sięgnęła 16 tysięcy, a prognozowana liczba na 2023 to 24 tysiące osób, czyli sto procent więcej. Niestety śmiertelność sięga prawie 45 procent u osób powyżej 75 roku życia. Jest to bowiem zakażenie nawrotowe. Kilka lat temu naukowcy opracowali nową metodę leczenia taj choroby za pomocą przeszczepu mikroflory jelitowej. Doczekaliśmy się preparatu doustnego w postaci kapsułkowej i właśnie kilka minut temu zespół lekarsko-pielęgniarski oddziału Wewnętrznego II zakończył pomyślnie, pierwszy przeszczep w naszym mieście, w naszym powiecie jak również w powiatach ościennych, mówił p.o. dyrektora lek. Dariusz Tumulec.

Leczenie pacjenta zakażonego bakterią Clostridium Difficile trwa 6 tygodni w oddziale, jest ono nie tylko uciążliwe dla pacjenta, ale także kosztowne.  W przypadku przeszczepu całkowity pobyt pacjenta zamyka się w pięciu dniach, a po samym zabiegu pacjent w ciągu dwóch godzin  jest w stanie opuścić szpital i w zasadzie z tym schorzeniem już więcej nie powinien być hospitalizowany. W naszym województwie tylko trzy ośrodki wykonują takie zabiegi. W ostrowieckiej lecznicy jest to jedna z najważniejszych usług jakie są wprowadzane, a jej wymierne efekty będą odczuwalne dla pacjentów.

Zadowolenia z rozszerzenia usług szpitalnych nie kryła również starosta Marzena Dębniak. Jak zaznaczyła, jest to  unikatowa usługa, która przede wszystkim ratuje zdrowie i życie pacjentów, których jak słyszymy, znacząco przybywa. Cieszę się, że w naszym szpitalu możemy już takie zabiegi wykonywać, mówiła M. Dębniak.

Tekst i Foto Powiat Ostrowiecki. 2 4

Polecamy również